eur:
392.83
usd:
366.53
bux:
66129.26
2024. április 25. csütörtök Márk

NATO-országok: Oroszország tegyen rendet Kelet-Ukrajnában!

Az orosz befolyás latba vetését sürgették a NATO-országok a kelet-ukrajnai tűzszünet betartatása érdekében. Az észak-atlanti szövetség főtitkára jelezte, jelentősen megnőtt az összecsapások intenzitása a térségben.

Hosszúnak, őszintének és konstruktívnak nevezte a NATO-Oroszország Tanács idei első ülését Jens Stoltenberg, a katonai szövetség főtitkára. A megbeszélésen a szövetség tagjai aggodalmukat fejezték ki a kelet-ukrajnai tűzszünet sorozatos megszegése miatt, és azt sürgették, hogy Moszkva használja fel a militáns orosz szervezeteknél meglévő erős befolyását a fegyvernyugvás betartatása érdekében.

„Rekordszintre emelkedett a fegyveres összecsapások száma és intenzitása Kelet-Ukrajnában,

a szemben álló felek továbbra is bevetnek nehézfegyvereket, amiket pedig ki kellett volna vonni a térségből” -mondta Jens Stoltenberg, jelezve, az EBESZ ellenőreit folyamatosan akadályozzák munkájuk elvégzésében, korlátozzák szabad mozgásukat, olykor pedig kifejezetten célpontnak érzik magukat. A szervezet beszámolója szerint átlagosan percenként kétszer használnak olyan fegyvereket Kelet-Ukrajnában, amelyek alkalmazását korábban korlátozták.

A szövetség ismét kiállt Ukrajna szuverenitása és területi épsége mellett, és jelezte,

nem fogadja el a Krím-félsziget orosz bekebelezését.

Az ülésen szó volt az afganisztáni biztonsági helyzetről is, illetve tájékoztatták egymást a felek egyes csapatmozgásaik részleteiről, illetve hadgyakorlataikról a bizalom erősítése érdekében – mondta a főtitkár.

„Ez egy fontos találkozó volt,

ahol a közös érdeklődésre számot tartó kérdésekről tárgyaltunk. Nem volt egyszerű megbeszélés, de mindannyian elkötelezettek vagyunk a párbeszéd mellett. És amikor a feszültség növekedni kezd, akkor a korábbiaknál is fontosabb, hogy párbeszédet folytassunk egymással” - mondta Jens Stoltenberg.

A szövetség külügyminisztereinek pénteki tanácskozásáról azt mondta, a központi téma a biztonsági helyzet változására adandó NATO válaszok, az Atlanti-óceán két partja közötti együttműködés megerősítése lesz. Beszélnek majd a védelmi kiadások igazságosabb elosztásáról és a költések jobb elköltésének lehetőségéről. Napirenden lesz a NATO szerepvállalása a terrorizmus elleni küzdelemben, szó esik Ukrajnáról és az oroszok ténykedéséről is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Okok, amelyek a magasba emelték, aztán a földhöz csapták Szoboszlai Dominik Liverpoolját

Okok, amelyek a magasba emelték, aztán a földhöz csapták Szoboszlai Dominik Liverpoolját

A Liverpool – különösen fájó ez a Vörösök híveinek – éppen a városi rivális Everton elleni vereséggel, szerdán szinte minden esélyét elveszítette a győzelemre az Arsenallal és a Manchester Cityvel vívott hármas harcban. Az Ágyúsok előnye három pont négy fordulóval a zárás előtt, ami a jobb gólkülönbség miatt valójában négy. A City két mérkőzéssel kevesebbet játszott náluk, de a vesztett pontokat tekintve az előnye öt pont Szoboszlai Dominik csapatával szemben.

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Ha Ukrajna élni akar, harcolnia kell – De mire lesz elég az amerikai segélycsomag?

Ha Ukrajna élni akar, harcolnia kell – De mire lesz elég az amerikai segélycsomag?

Több hónap huzavona után az Egyesült Államok törvényhozása megszavazta, Joe Biden elnök pedig mára virradóra aláírta azt a törvényt, amely az eddigi legnagyobb, összesen 61 milliárd dolláros katonai segélycsomagot biztosítja Ukrajna számára. A támogatás mérete példa nélküli, az viszont nagy kérdés, hogy mire lesz elég. Képesek lehetnek-e az ukránok visszafoglalni az oroszok által megszállt területeket, vagy csupán a védelmi képességeik lesznek erősebbek? Kell-e tartani eszkalációtól az új fegyverek miatt, és mi lehet Oroszország jelenlegi, valós célja a háborúban? Továbbá milyen keretben érdemes értelmezni az eseményeket, tényleg a Nyugat sorsa dőlhet el Kelet-Ukrajnában vagy csupán szláv belharcról van szó? Egyebek mellett ezekről a témákról kérdeztük Kaiser Ferencet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszékének docensét az Ukrajnának megszavazott amerikai katonai segély apropóján.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 25. 17:02
×
×
×
×