eur:
406.51
usd:
383.97
bux:
79253.01
2024. november 19. kedd Erzsébet

Közös válságkezelő központot hoznak létre a V4-ek

A visegrádi országcsoport (V4) közös válságkezelő központot állít fel a migrációs válság kezelésére - jelentette be Pintér Sándor belügyminiszter hétfőn Varsóban azon a közös sajtóértekezleten, melyet a visegrádi csoport (V4) belügyi tárcavezetőinek egyeztetése után tartottak.

A miniszterek a migrációs válság megoldási lehetőségeiről egyeztettek. Mariusz Blaszczak lengyel belügyminiszter elmondta: a V4-ek (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) arra törekednek, hogy az Európai Unió fogadja el azt a közös álláspontjukat, hogy az Európai Bizottság által javasolt menekültátirányítás rendszere nem bizonyult hatékonynak.

Rámutatott: a 160 ezer migráns tagállamok közötti elosztását előirányzó kvóta keretében eddig csak mintegy 6 ezer embert irányítottak át a menekülttáborokból, ugyanakkor "a rendszer vonzza a migránsokat, így növeli, nem pedig megoldja a válságot".

Blaszczak példaértékűnek nevezte a magyar szerepvállalást a külső uniós határ védelmében. Magyarország ezzel eleget tesz a szerződésekben vállalt kötelezettségének, ennek ellenére egyes uniós tagállamok "igazságtalanul megrótták miatta" - mondta a lengyel miniszter.

Utalva a soros szlovák EU-elnökség által múlt héten Brüsszelben előterjesztett, a "hatékony szolidaritás" elvén alapuló javaslatra Blaszczak elmondta: ezt a V4-ek támogatják, az EU-n belüli kompromisszumra való törekvésnek tartják.

Robert Kalinák szlovák kormányfőhelyettes és belügyminiszter elmondta: a válságkezelő központ létrehozása hozzájárul a hatékony szolidaritás elvének megvalósításához.

A központ létrehozását Pintér Sándor jelentette be, hozzátéve, hogy azt a V4 soros elnökségét betöltő Lengyelország fogja irányítani. Blaszczak szerint a központ a visegrádi tagországoknak azt a tevékenységét koordinálja majd, mely a menekülteknek a konfliktusövezetekben való támogatására irányul, elősegíti a nemzeti szinten bevált gyakorlatok megosztását, és összehangolja az erre fordítandó költségvetési források felhasználását.

Pintér Sándor a V4 álláspontjáról elmondta: "nem új dolgot akarunk, hanem azt, hogy az eredetileg kialakított szerződéseket és jogszabályokat az EU tagállamai betartsák". "Az a véleményünk, hogy: vissza, törvényes keretek közé" - jelentette ki a belügyminiszter.

Sok uniós politikus "összekeverte az illegális migrációt és a menekültügyet" - állapította meg a belügyminiszter, rámutatva: Magyarországra az elmúlt évben 104 országból érkeztek migránsok illegálisan, a zöld határt átlépve. Ennyi országban pedig nem dúl háború, nem áll fenn katasztrófahelyzet, vagyis indokolatlan volt az érvényes vízum nélküli, törvényes utat megkerülő belépés - jelentette ki.

A V4-ek egységesen tudnak gondolkodni az illegális bevándorlásról, a migrációról, és ezt az együttműködést még tovább kell fejleszteni - mondta Pintér, hangsúlyozva: "a relokációs politikáról a visszatérítés politikájára szeretnénk áttérni."

A visszatérítés politikáját mind a négy jelen lévő belügyi tárcavezető felszólalásában a hatékony szolidaritás egyik fő elemeként hangsúlyozta.

A visegrádi belügyminiszterek hétfő délután Varsóban kibővített V4-es formátumban, az osztrák, belga, bolgár, horvát és szlovén hivatali partnereikkel egyeztetnek.

Címlapról ajánljuk

Neurológus: ha kialakul az epilepsziás roham, akkor azt megállítani már nem lehet

Nem lehet megállítani egy epilepsziás rohamot, ugyanakkor az orvosok mellett a közvetlen környezet is sokat tehet azért, hogy ne legyen nagyobb baj. A szakemberek ilyenkor semmiképpen nem használnak defibrillátort, újraélesztéssel próbálkozni indokolatlan esetben csak további problémákat okozna – mondta az InfoRádióban Ilniczky Sándor neurológus.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.19. kedd, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV Csoport vezérigazgatója
Megtört a jég: Putyinnal egyeztet Európa vezető hatalma – Mi lesz ebből?

Megtört a jég: Putyinnal egyeztet Európa vezető hatalma – Mi lesz ebből?

Pénteken telefonbeszélgetést folytatott Olaf Scholz német kancellár Vlagyimir Putyin orosz elnökkel – csaknem két évvel ezelőtt volt példa hasonlóra. A kancellárt még saját koalíciós partnere is bírálta, ahogy kritikát fogalmazott meg Donald Tusk lengyel miniszterelnök is. Ugyanakkor európai szempontból Donald Trump megválasztása után akár logikus lépésként is értelmezhetünk egy ilyen kapcsolatfelvételt, ahogy ez a német kormányfő indoklásában is megjelent. De miért éppen most került sor a hívásra, mit hozhat ez Scholznak és mit Putyinnak?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×