eur:
411.22
usd:
392.51
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Weber: a Brexit Nagy-Britannia teljes kivonulását jelenti az EU-ból

Manfred Weber, az Európai Néppárt európai parlamenti frakcióvezetője szerint a Brexit Nagy-Britannia teljes kivonulását jelenti az Európai Unióból.

Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) elnöke pénteken Londonban viszont annak a véleményének adott hangot, hogy a brit kormányt "teljesen felkészületlenül érte" az EU-tagságról tartott népszavazás eredménye, és "még most sem tudja", hogy miként és mikor indítsa el a kilépési folyamatot.

Weber, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) politikusa a BBC televízió HardTalk című - Nagy-Britanniában pénteken sugárzott - interjúműsorában kijelentette: amikor rendszeresen azt hallja Theresa May brit miniszterelnöktől, hogy a Brexit Brexitet jelent, akkor nem érti, hogy más brit politikusok miért kérnek további teljes hozzáférést az EU egységes belső piacához, vagy az egyetemek együttműködését szolgáló európai kutatási térséghez. "A Brexit valóban Brexitet jelent, és nem azt, hogy az Európai Unió részese akarok maradni, ezért a Brexitet teljes körűen végrehajtjuk, Nagy-Britannia el fogja hagyni az Európai Uniót" - fogalmazott az Európai Parlament legnagyobb frakciójának vezetője.

Weber szerint "Londonnak valójában fogalma sincs arról sem, hogy egyáltalán mit szeretne kérni", a brit politika irányvesztetté vált, a brit gazdaságot pedig mindeközben "óriási károk érik".

Hasonló benyomásainak adott hangot Schulz is, aki péntek este a neves London School of Economics egyetemen tartott előadást. A szocialista német politikus, aki előző nap Theresa May miniszterelnökkel tárgyalt a Downing Streeten, kijelentette: azzal az érzéssel távozik Londonból, hogy a brit kormány még nem jutott döntésre a kilépési folyamat hivatalos elindításának mikéntjéről és időpontjáról sem.

Az Európai Parlament elnöke szerint a David Cameron vezette előző brit kormány egyértelműen arra számított, hogy az EU-tagságról júniusban rendezett népszavazáson a többség a bennmaradásra voksol, és "érzésem szerint egyáltalán nem volt felkészülve" arra, hogy a kilépést pártolók kerülnek többségbe.

Schulz szerint ugyanakkor Nagy-Britannia és az EU számára is "katasztrófa", hogy egy olyan ország távozik az unióból, amely a világ hét vezető ipari hatalma alkotta csoport (G7) tagja, az európai egységes belső piac második legnagyobb gazdasága, és állandó vétójoga van az ENSZ Biztonsági Tanácsában.

Manfred Weber a pénteki BBC-interjúban kijelentette: amikor az EU-tagságról tartott népszavazáson a brit választók többsége a kilépésre voksolt, akkor Nagy-Britannia arról is döntött, hogy a továbbiakban nem fogadja el az unión belüli szabad mozgás alapelvét, és ezt tiszteletben kell tartani. A néppárti EP-frakcióvezető szerint "akár vízumkötelezettségről is beszélhetünk azok alapján, amiket például Boris Johnson brit külügyminisztertől hallok".

Arra a kérdésre, hogy a brit kilépés után a brit állampolgároknak ezek szerint vízumra lesz szükségük, ha az EU-tagállamokba utaznak, a CSU-politikus kijelentette: ha Nagy-Britannia vízumkötelezettséget vezet be az uniós állampolgárokkal szemben, akkor viszonossági alapon az EU-országok is így járnak majd el Nagy-Britanniával szemben.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×