eur:
404.51
usd:
374.49
bux:
76478.67
2024. november 7. csütörtök Rezső

Hét magyar egyetem is a legjobbak között

Az Oxfordi Egyetem vezeti a világ egyetemeinek ranglistáját, amelynek középmezőnyében hét magyar egyetem is szerepel.

A világ egyetemeinek rangsorát több szempont alapján a londoni székhelyű Times Higher Education állítja össze évente. A csütörtökön publikált listán 980 egyetem szerepel. Az első helyet idén az Oxfordi Egyetem szerezte meg, amely a rangsort az elmúlt öt évben vezető Kaliforniai Műszaki Egyetemet (California Institute of Technology) szorította a második helyre.

A világrangsor öt fő terület mutatói alapján értékeli az intézményeket: oktatás, kutatás, idézettség, ipari bevételek és nemzetközi orientáció. Az egyetem a nemzetközi orientációban a legerősebb, ennél a mutatónál a nemzetközi együttműködésben született publikációk számát és a külföldi hallgatók arányát vizsgálták.

A listára összesen hét hazai egyetem került fel, ezek közül a Semmelweis a második helyen végzett. A 301-350. hely közé került a Közép-európai Egyetem (CEU), a 601-800. hely közti sávba rangsorolták a szegedi és a pécsi tudományegyetemet, az ELTE-t és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemet, míg a Debreceni Egyetem a 800+ kategóriába került - számolt be a Semmelweis Egyetem a honlapján.

A Times Higher Education rangsorának szerkesztői az oktatás, kutatás, idézettség, ipari bevételek és nemzetközi orientáció (külföldi diákok száma, nemzetközi együttműködésben készült publikációk száma) alapján vizsgálják az intézményeket a lista összeállításakor.

A BBC News beszámolója kiemeli, hogy az Oxfordi Egyetem révén először vezeti a listát brit intézmény. Phil Baty, a Times Higher Education szerkesztője ugyanakkor jelezte, hogy a Brexit miatt a brit egyetemek európai együttműködési projektjei bizonytalanná váltak, ami komolyan kihathat majd a brit egyetemek színvonalára.

A legjobb húsz egyetem között négy brit és egy svájci intézmény található, a többi egyetem mind amerikai. A briteknél az Oxfordi Egyetemen (1.) kívül a Cambridge-i Egyetem (4.), az Imperial College London (8.) és a University College London (15.) neve olvasható az élmezőnyben. A zürichi Svájci Szövetségi Műszaki Egyetem (ETH) második éve őrzi a 9. helyét. Az első tíz helyezett sorában az amerikai intézmények közül a Kaliforniai Műszaki Egyetem a 2., a Stanford Egyetem a 3., a Massachusettsi Műszaki Egyetem az 5., a Harvard Egyetem a 6., a Princeton Egyetem a 7., a Chicagói Egyetem és a Kaliforniai Egyetem (Berkeley) pedig megosztva a 10. helyen áll.

Míg a lista vegyes képet mutat az európai egyetemekről, az ázsiai intézményeknél továbbra is fellendülés tapasztalható.

Németországból 41 egyetem került a teljes listára, ezek közül kilenc jutott be a százas toplistába. Hollandiának idén mind a 13 vezető kutatóegyeteme bekerült az első kétszáz közé.

Franciaország 27 egyetemének harmada viszont lejjebb csúszott a ranglistán, a 39 olasz intézménynek pedig a fele került hátrébb a sorban.

A kelet-közép-európai térségben Csehországból csak egy egyetem került a legjobb 600 közé, holott tavaly még hat ilyen intézmény volt. Romániából négy egyetem közül három csúszott hátrébb.

Az ázsiai egyetemek közben egyre feljebb kerülnek: a térség négy újabb egyeteme futott be a legjobb 200 közé, így már 19 ázsiai intézmény szerepel ebben a mezőnyben. A Pekingi Egyetem a 29. helyre ugrott előre a tavalyi 42. helyről, a Csinghua Egyetem pedig a 35. helyet szerezte meg.

Az első kétszázba hat hongkongi egyetem is bekerült. Ázsia legjobb egyeteme, a listán a 24. helyen álló Szingapúri Nemzeti Egyetem lett.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.

Hogyan lőttek ennyire mellé a közvélemény-kutatók Amerikában? Szakértő válaszol

Dacos ellenállás alakult ki a közvélemény-kutatókkal szemben a Trump-szavazók körében, így a felmérések torz képet mutattak - mondta az InfoRádióban az NKE John Lukács Intézetének munkatársa, Glant Tibor. Szerinte nagy változást hozhat, ha mindhárom hatalmi ág konzervatív többségű lesz.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Jó napjuk van a tőzsdéknek, dőlnek a csúcsok, Amerika is pluszban zárt

Jó napjuk van a tőzsdéknek, dőlnek a csúcsok, Amerika is pluszban zárt

Az amerikai elnökválasztást követően valóságos Trump-ralit láthattunk az amerikai tőzsdéken, az irányadó amerikai indexek új történelmi csúcson zártak. Az ázsiai tőzsdéken vegyes volt ma reggel a kép, a kínai és a hongkongi tőzsde erősödött, megütötték viszont az ázsiai elektromos autógyártók részvényeit az amerikai elnökválasztás eredményeire reagálva. Az európai részvénypiacok tegnap nem tudtak végül pluszban zárni, de ma emelkedtek a német piac vezetésével, a német pénzügyminiszter menesztését követően. Ma újabb csúcsra mentek az irányadó amerikai indexek a nyitást követően, csúcsot döntött az OTP és a bitcoin is közel van hozzá. Az este sem lesz unalmas, a befektetők már a Fed kamatdöntésére várnak, az OTP és a Mol pedig hajnalban közzéteszi negyedéves eredményeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×