Az amerikai elnök Ashton Carter védelmi miniszter és Joseph Dunford, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának vezetője társaságában vett részt a tizenöt évvel ezelőtti terrortámadásokra emlékező ünnepségen a Pentagonnál.
Előtte a Fehér Házban 8 óra 46 perckor - pontosan akkor, amikor tizenöt évvel ezelőtt az első eltérített repülőgép becsapódott New Yorkban a Világkereskedelmi Központ egyik tornyába - az elnök és hitvese, Michelle Obama egyperces néma főhajtással emlékezett az áldozatokra. A Fehér Házban - csakúgy, mint a szövetségi épületeken - félárbócra engedték a nemzeti lobogót.
Az elnök ezt követően érkezett a Pentagonhoz, ahol az ünnepség kezdetén koszorút helyezett el az áldozatok emlékére.
A Pentagonnál elmondott rövid beszédében Barack Obama arról beszélt, hogy őt inspirálta a hozzátartozók kitartása, és a Szentírást idézte az állhatatos szeretetről és hűségről. Dicsérte az Egyesült Államok sokféleségét, sokszínűségét, amelyet nem gyöngeségnek, hanem az ország egyik legfőbb erejének nevezett és hangsúlyozta: az amerikaiaknak nem szabad hagyniuk, hogy ellenségeik megosztottságot keltsenek közöttük.
Az elnök egyébként szombati rádióüzenetében is arra figyelmeztette az amerikaiakat, hogy nem engedhetnek azoknak, akik meg akarják osztani a társadalmat.
Az elnök beszéde után nem sokkal a televíziós csatornák jelezték: New Yorkban Hillary Clinton, a demokraták elnökjelöltje elhagyta a megemlékezés helyszínét, a Fox televízió szerint "orvosi problémák" miatt. A televízió tudósítója arról számolt be, hogy Clinton majdnem összeesett és a biztonsági embereknek támogatniuk kellett, hogy be tudjon szállni az autóba. A demokraták kampánycsapata újságírói kérdésekre sem kommentálta, hogy Hillary Clinton miért távozott váratlanul.
Megemlékezés Pennsylvaniában
Bensőséges ünnepségen emlékeztek meg a tizenöt évvel ezelőtti terrortámadás áldozataira Pennsylvania államban, a Washingtontól mintegy három és félórás autóútra fekvő Shanksville városkában.
Tizenöt évvel ezelőtt az amerikai United Airlines 93-as járata zuhant le Shanksville közelében, miután a terroristák eltérítették a repülőgépet, de az utasok visszafoglalták tőlük, ám a pilóta leszállni már nem tudott. A feltételezések - és a terroristák megtalált egyes dokumentumai - arra utaltak, hogy a gépeltérítők a Fehér Házba, vagy a Capitolium épületébe akarták vezetni az utasszállítót.
A lezuhant gépen a legénységgel együtt, negyvenen tartózkodtak, valamennyien szörnyet haltak. Emlékükre Shanksville városa falat emelt, amelyen a neveiket örökítették meg. A vasárnapi ünnepség e falnál zajlott. Az azóta nemzeti parkká minősített emlékhelyen már reggel gyülekeztek az áldozatok családtagjai és rokonai. Itt is, csakúgy, mint New Yorkban, harangok kondulásával és az áldozatok neveinek felolvasásával emlékeztek, majd koszorút helyeztek el és katonazene csendült. Politikus, vagy közéleti személyiség nem mondott beszédet.
Az emlékezés Shanksville-ben is már szombaton megkezdődött: este negyven nagy mécsest gyújtottak az emlékfal mellett.
Orbán: a terrorizmus ellen közösen kell küzdeni
A 2001. szeptember 11-i ártatlan áldozatokra és a mentésben részt vevő hősökre való emlékezésen túl a világnak meg kell erősíteni elkötelezettségét a terrorizmus elleni közös küzdelemben - hangsúlyozta a magyar kormányfő. Orbán Viktor a 15 évvel ezelőtti New York-i terrortámadások alkalmából kiadott nyilatkozatában úgy fogalmazott: az évfordulónak szomorú aktualitást ad a terrorizmus minden korábbit felülmúló terjedése Európában és a kontinens közvetlen szomszédságában. Hozzátette: Magyarország és az Egyesült Államok vállvetve harcol a terrorizmus minden formája ellen. A nemzetközi összefogás részeként a magyar katonák jelen vannak a világ számos konfliktusövezetében, emellett példaértékű a biztonságpolitikai együttműködés.