Angela Merkel kancellár kudarcaként értékeli a német sajtó a Mecklenburg-Elő-Pomeránia tartományban vasárnap tartott, helyi törvényhozási (Landtag-) választás eredményét. Hétfői kommentárok azt is kiemelik, hogy a néppártok - az Angela Merkel vezette jobboldali CDU és a szociáldemokrata párt (SPD) - gyengülnek, és megvetette a lábát a kancellár menekültpolitikájának bírálatára alapozó Alternatíva Németországnak (AfD) nevű párt.
A legnagyobb példányszámú német újság, a Bild szerint a szavazók "ismét megbüntették" Angela Merkelt, az AfD pedig profitált a többi párt tevékenységét övező elégedetlenségből.
Az erjedés a lakosságban még a menekültválság előtt kezdődött, és a politika és a média nem vett tudomást a globalizációtól, a leszakadástól és a káros hatásúnak érzett idegen kultúrák túlsúlyba kerülésének veszélyétől való félelmekről. Az AfD egyelőre a tiltakozó szavazók pártja, sikere a többi pártra vonatkozó csalódottság kifejeződése. "Rajtuk múlik, hogy tartalmilag és személyileg visszaszerezzék a bizalmat. Sok idejük már nincsen" - írta a Bild.
A konzervatív Die Welt kiemelte, hogy a mecklenburg-elő-pomerániai választás ugyan a tartomány mérete miatt nem túlságosan fontos, de meglehet, hogy a CDU rossz eredménye miatt "Merkel ellenfelei előjönnek a fedezékből". Azonban az is lehet, hogy a legnépesebb tartományban, Észak-Rajna-Vesztfáliában 2017 tavaszán tartandó választásig eltart még a "morgolódás", és csak utána kezdődik a "leszámolás", ha a CDU tovább gyengül.
A Spiegel Online hírportál A tiltakozó szavazók győzelme címmel közölt elemzést, amely szerint a vasárnapi szavazás iránymutató, azt jelzi, hogy a választók "súlyosan megbüntetik a néppártokat" (a CDU-t és az SPD-t), az AfD pedig végképp megveti a lábát az ország keleti részén, az egykori NDK területén. Hozzátették, hogy a CDU számára az elképzelhető legrosszabb forgatókönyv valósult meg, és az eredmény még úgy is "összeomlást" jelent, hogy Mecklenburg-Elő-Pomeránia a maga 1,33 millió választásra jogosult polgárával nem túlságosan számottevő a szövetségi parlamenti (Bundestag-) választáson.
A liberális Der Tagesspiegel Angela Merkel kancellárságának vége? címmel közölt kommentárt, amely szerint a választási eredményben annak is van szerepe, hogy a félelem a tavalyi menekülthullám megismétlődésétől az AfD-hez tereli az embereket. Így a 2017 szeptemberében tartandó Bundestag-választásig az lehet az egyik legfőbb politikai kérdés, hogy meg tudja-e akadályozni Angela Merkel menedékkérők újabb tömegeinek beáramlását. Ha ez nem sikerül, kancellárságának még a választás előtt vége lesz - jósolja a berlini lap.
Egy másik fővárosi újság, a baloldali Berliner Zeitung szerint a kezdetben az euróövezeti válság berlini kormányzati kezelésével való elégedetlenségre építő AfD tavaly "ügyesen váltott", most már nem az euró a témája, "választóit egyes egyedül az idegenektől való félelemmel mozgósítja", javasolt megoldása pedig a bezárkózás.
Az AfD szavazói "nem is egy valóban létező pártra szavaznak, hanem a tiltakozást választják és egy hangulatot", hiszen az AfD "ideális felületet kínál a düh, a csüggedtség, a háttérbe szorítottság érzete és mindenekelőtt a félelem kivetítésére" - írta a Berliner Zeitung.