eur:
408.04
usd:
375.16
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

„A második világháború óta nem történt olyan Németországban, mint most”

A berlini vezetés menekültpolitikáját élesen bíráló Alternatíva Németországnak (AfD) nevű párt mögé szorult a vasárnapi mecklenburg-elő-pomerániai tartományi törvényhozási választáson az Angela Merkel kancellár vezette Kereszténydemokrata Unió. A Corvinus Egyetem tanára az InfoRádiónak azt mondta: ilyen eredményre nem volt példa a második világháború óta.

„Tulajdonképpen a közvélemény-kutató intézetek szeizmográfjai meglehetősen pontosan előre jelezték a választási eredményeket. Az Alternatíva Németországnak és a CDU esetében is azt jelezték, hogy vagy egyforma eredményt érnek el, vagy az AfD megelőzi a kereszténydemokrata pártot, és így a párt háború utáni történetében először harmadik helyet ért el, amire eddig még nem volt példa” - fogalmazott Kiss J. László.

Véleménye szerint szimbolikus, tartalmában rendkívül kényes a CDU-ra nézve, hogy egy olyan tartományban szorult az Alternatíva Németországért mögé Angela Merkel pártja, amely gyakorlatilag az ő politikai hazája.

„Hozzá kell tenni azt – és ezzel nem akarom relativizálni az eredményeket –, hogy ez egy kis tartomány, 1,3 millió a választásra jogosult lakosság száma, és egymillióan szavaztak. Annyira nem nevezhető reprezentatívnak, mint ha ez Észak-Rajna-Vesztfáliában, a 18 millió főt számláló tartományban tartották volna” - mondta a Corvinus Egyetem tanára.

Azonban ez a szimbolika rendkívül erős – hangsúlyozta.

„Hiszen gondoljunk arra, hogy nemcsak arról van szó, hogy Merkel politikai választókörzete itt van, hanem arról is, hogy helyből, lényegében nulla pontról az Alternatíva Németországnak néppárti magasságokba emelkedett, és az a tétel, hogy az uniótól jobbra nem jöhet létre politikai képződmény, erre ez az eredmény is rácáfolt” - jelentette ki Kiss J. László.

A Corvinus Egyetem tanára szerint Angela Merkel már a választási kampány során bizonyos értelemben megkezdte a kritikát, ha a személyes felelősségét, és a 2015 szeptemberi döntését nem is vonta kétségbe, és emellett változatlanul kitart.

„Gondoljuk meg, hogy az elmúlt hónapokban, az elmúlt évben két menekültpolitikai csomagot és egy integrációs csomagot fogadtak el, és Merkel legutóbbi kijelentésében arról beszélt, hogy nem ismétlődhet meg a 2015-ös év” - sorolta a szakértő.

Kiss J. László szerint Angela Merkelnek ugyanakkor azzal kell szembenéznie, hogy soha nem volt ilyen alacsony a népszerűsége – 45 százalék. 51 százalék nem látná szívesen, hogy a jövő évi választásokon a negyedik hivatali idejét kezdje meg, és a megkérdezett német lakosság közel kétharmada elutasítja a menekültpolitikáját.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×