eur:
390.16
usd:
364.17
bux:
0
2024. május 1. szerda Fülöp, Jakab

Nem tépázta meg túlzottan a válság az uniós intéményvezetőket

A szakértők többsége szerint a főbb uniós intézmények vezetői a sorozatos válságok ellenére mindannyian ki fogják tölteni a mandátumukat - derült ki a brüsszeli VoteWatch Europe kutatóintézet friss felméréséből.

A megkérdezett több mint száz uniós szakember nagy része úgy gondolja, hogy sem Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság, sem Martin Schulz, az Európai Parlament, sem pedig Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke nem fog idő előtt lemondani a tisztségéről.

A VoteWatch Europe szerint elképzelhető, hogy az állítólag egészségügyi problémákkal küszködő Juncker korábban nyugdíjba vonult volna, ha júniusban a bennmaradás támogatói kerülnek többségbe az Egyesült Királyság uniós tagságáról kiírt népszavazáson. A britek kilépése azonban szükségessé teszi az erős és stabil vezetést az EU-ban.

Bár a tagállami fővárosokban jelentősen csökkent Jean-Claude Juncker népszerűsége, az Európai Parlament képviselőinek többsége támogatásáról biztosította a volt luxemburgi kormányfőt, a szakértők csaknem 65 százaléka pedig arra számít, hogy a bizottság elnöke ki fogja tölteni a 2019-ig tartó mandátumát.

A válaszadók 79 százaléka szerint Donald Tuskot az első két és fél éves mandátumának lejárta után, jövőre újra fogják választani, de ehhez előbb ki kell egyeznie a jelenlegi lengyel kormánnyal. Martin Schulz 2017-es újraválasztását kevesebben (58 százalék) tartják valószínűnek, a harmadik elnöki ciklusához ugyanis megegyezésre kellene jutnia az Európai Néppárttal is.

Sokan attól tartanak, hogy a britek távozása dominóhatást indíthat el Európa-szerte, a szakértők mintegy fele szerint azonban a közeljövőben nem várható újabb hasonló referendum az unióban. A válaszadók 11 százaléka azt mondta, hogy a legnagyobb esélye egy hollandiai uniós népszavazásnak van, ezt egy esetleges második nagy-britanniai referendum követi. Utóbbi elől egyelőre elzárkózni látszik a londoni kormány a VoteWatch Europe szerint.

A megfigyelők többsége szerint az Egyesült Királyság kilépésének Hollandia lesz a legnagyobb vesztese az Európai Tanácsban, a megkérdezettek egy jelentős része szerint azonban Dánia, Svédország és Lengyelország befolyása is számottevően mérséklődni fog a britek távozása után. A tanácsot a válaszadók 75 százaléka szerint Franciaország fogja vezetni a Brexit után, több mint 50 százalék pedig biztos benne, hogy Németország is tovább növeli a befolyását.

Az Egyesült Királyságban június 23-án tartottak népszavazást arról, hogy a szigetország továbbra is az Európai Unió tagja maradjon-e. A végeredmény szerint a szavazáson részt vevő brit választók 52 százaléka szavazott a kilépésre, 48 százaléka pedig a bennmaradásra.

Címlapról ajánljuk

Dobrev Klára a Ligetben: "fogd be a szádat, magyar dolgozó, mert különben kirúgunk, ezt üzeni Orbán Viktor kormánya"

Európai fizetéseket, európai nyugdíjat, európai egészségügyet, európai béreket sürgetett a Demokratikus Koalíció, az MSZP és a Párbeszéd európai parlamenti (EP-) listavezetője szerdán Budapesten. Dobrev Klára közölte, erős Európát akar, amely minden magyarra tud vigyázni, akkor is, ha a kormánnyal szemben kell megvédenie őket.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.02. csütörtök, 18:00
Könnyid László
a Magyar Turisztikai Ügynökség főigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×