eur:
410.63
usd:
395.13
bux:
0
2024. december 25. szerda Eugénia

Putyin Szlovéniában: a történelmet nem szabad átírni

Oroszország és Szlovénia egyaránt osztja azt a véleményt, hogy a történelmet nem szabad átírni, e két ország közösen fáradozik Európa és a világ biztonságának megszilárdításáért - mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök szombaton a szlovéniai Kranjska Gorában azon a megemlékezésen, amelyet egy első világháborús emlékműnek, a vrsici orosz kápolna megépítésének századik évfordulóján tartottak.

Az orosz elnök Borut Pahor szlovén elnök meghívására érkezett az országba. Az isonzói frontra vezető utat a vrsici hágón keresztül orosz hadifoglyok építették. 1916-ban egy lavina elsöpörte a fogolytábort, és 300 ember meghalt. A túlélő hadifoglyok egy kis kápolnát építettek az áldozatok emlékére.

A nemrég felújított emlékműnél elmondott beszédében Putyin köszönetet mondott a szlovénoknak, amiért segítenek megőrizni annak az áldozatvállalásnak az emlékét, amely révén - mint fogalmazott - együttesen sikerült győzelmet aratni mind az első, mind a második világháborúban. "Köszönöm, Szlovénia" - fordult az orosz elnök a jelenlévőkhöz, akik lelkes tapssal fogadták e szavakat.

Putyin ezen a helyen utalt arra, hogy a nap folyamán Ljubljanában egy olyan emlékművet is felavat, amely a két világháborúban elesett oroszok, illetve szovjetek emlékét idézi. A monumentális márványalkotást Oroszország finanszírozta és egy orosz szobrász készítette. "Az emlékmű tükrözni fogja közös elvi álláspontunkat, miszerint megengedhetetlen minden olyan próbálkozás, amely el akarja torzítani és át akarja írni a történelmet, igazolni akarja az emberek millióinak halálát okozó bűntetteket. Éppen ezért együtt folytatjuk majd a felvilágosító munkát - elsősorban a fiatalság körében -, hogy ne csupán emlékezzünk a háborús borzalmakra, hanem együtt fáradozzunk a kölcsönös megértés, a bizalom és a biztonság megszilárdításáért Európában és a világban" - fejtette ki az orosz államfő.

Putyin jelezte: szombaton a Borut Pahor szlovén elnökkel folytatandó tárgyalásain a két ország kapcsolatainak minden területét érintő, új, hosszú távú projekteket fognak áttekinteni.

Pahor beszédében megállapította: erre a megemlékezésre azok gyűltek össze, akik fontosnak tartják a béke ügyét. "Hisszük, hogy a háború és béke mindig politikai szándék kérdése. Elutasítjuk azt a nézetet, amely szerint a háború elkerülhetetlen. Vállaljuk minden vita békés rendezésének a felelősségét. Mi tartós békét akarunk" - hangsúlyozta a szlovén elnök.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Egzisztenciális válságban az európai autóipar - Ez már a mélypont?

Egzisztenciális válságban az európai autóipar - Ez már a mélypont?

Nagyon komoly kihívásokkal néz szembe az európai autóipar, erre az idei év eseményei is rámutattak. A globális piaci verseny, különösen a kínai gyártók térnyerése, az EU-s szabályozás szigorodása, és a gyenge elektromosautó-eladások súlyosbítják az európai szereplők helyzetét, ami létszámleépítésekhez, gyárbezárásokhoz vezetett. Az idei év eseményei rámutattak, hogy ez egy nagyon komoly kihívásokkal terhelt időszak, és nagyon úgy tűnik, hogy az idei ugyan lezárul, gondoknak még koránt sincs vége.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×