Infostart.hu
eur:
362.51
usd:
310.46
bux:
0
2026. augusztus 23. vasárnap Bence

Sokallja koalíciós partnere hatalmát a cseh miniszterelnök

Kockázatot jelent a cseh kormánykoalíció számára, hogy a kisebbik koalíciós párt vezetője, Andrej Babis kezében túl nagy politikai, gazdasági és médiahatalom összpontosul - vélte Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök, a legnagyobb kormányerő, a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) elnöke egy szombati lapinterjúban.

Bár a Babis vezette ANO (Igen) mozgalom "továbbra is inkább vállalkozói, mint politikai tényező", a mai cseh parlamentben nincs a mozgalmon kívül más olyan releváns erő, amellyel a szociáldemokraták közösen kormányozni tudnának - jelentette ki Sobotka a Právo című cseh baloldali napilapban közölt interjúban.

Ugyanakkor a CSSD és az ANO együttműködésének vannak bizonyos kockázatai is. "Ezt a kockázatot Andrej Babis és az ANO kezében összpontosuló politikai, sajtó- és gazdasági hatalom jelenti" - mutatott rá a kormányfő-pártelnök. "Mindenesetre ébernek kell lennünk" - szögezte le.

A multimilliárdos Andrej Babis - az általa alapított ANO mozgalom elnöke - jelenleg a kormány első elnökhelyettese és pénzügyminisztere. Õ a tulajdonosa az Agrofert agrár- és vegyipari holdingnak, amely Csehország egyik legerősebb gazdasági csoportja. Ugyanakkor Babis tulajdonában van egyebek között a két legbefolyásosabb cseh országos napilap, a liberális Mladá Fronta Dnes és a konzervatív Lidové Noviny.

Az ellenzék kitartóan azt állítja, hogy Babis politikai és gazdasági szerepvállalása nem egyeztethető össze, és a csehországi demokráciára nézve káros. Babis a bírálatokat elutasítja. Azt állítja, hogy ő nem politikus, s csak azért lépett be a nagypolitikába, mert a hagyományos pártok csődöt mondtak.

Felmérések szerint a cseh politikai pártok és mozgalmak támogatottságának listáját már hónapok óta az ANO vezeti mintegy 30 százalékkal. A második helyen álló szociáldemokraták támogatottsága 23-24 százalék körül, míg a harmadik helyen lévő kommunistáké 14-15 százalék körül mozog.

A politikusok népszerűségi listáját Babis vezeti Sobotka előtt.

Címlapról ajánljuk
Nem úgy kerül az állatokból az antibiotikum az emberekbe, ahogy azt sokan gondolnák

Nem úgy kerül az állatokból az antibiotikum az emberekbe, ahogy azt sokan gondolnák

A zsúfolt, nagyüzemi tartás nagyobb antibiotikum-felhasználással, koncentrált trágyaterheléssel és a fertőző betegségek gyorsabb terjedésével is együtt járhat. Így az állatok jóléte már nem a fenntarthatóság ellenfelének, hanem bizonyos esetekben annak egyik feltételének tekinthető – erről beszélt az InfoRádióban a Budapesti Corvinus Egyetem docense, Berezvai Zombor.

„Élő fizikaórát” kapott Magyar Péter Pakson – videó

Bemutatták, hogy az ikerblokkos kialakítás miatt az egyes és a kettes blokk közös helyiségben van, a videó készítésekor a kettes blokk üzemelt, ez 1475 megawatt hőenergiát állít elő, amelyből 460 megawatt villamosenergia lesz.
inforadio
ARÉNA
2026.08.24. hétfő, 18:00
Wagner Péter
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője
Mindenki a jent figyeli, pedig Japán igazi problémája máshol van

Mindenki a jent figyeli, pedig Japán igazi problémája máshol van

A japán 10 éves állampapír hozama 1996 óta nem látott szintre, 2,945 százalékra emelkedett, a 30 éves hozam pedig 4,1 százalék fölé kúszott, miközben a jen gyengélkedése csupán tünete a kötvénypiac mélyreható átalakulásának. A Bank of Japan kivonulása a piacról és az emelkedő kibocsátás együttesen mintegy 95 billió jennyi többlet állampapírt zúdít a magánszektorra, ami szükségszerűen magasabb hozamokat eredményez. A japán döntéshozók kellemetlen csapdahelyzetbe kerültek: a kamatemelés növeli az állam kamatterheit, a jegybanki kötvényvásárlás visszatérése fiskális dominanciát jelezne, a fiskális lazítás pedig tovább emelné a lejárati prémiumot. A GDP 203 százalékát kitevő bruttó államadósság mellett a kulcskérdés az, hogy milyen hozamszinten hajlandó a magánszektor önként átvenni a jegybank korábbi szerepét – és mit bír el a japán költségvetés, ha a piactisztító hozam tartósan 3-4 százalék környékén ragad.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×