Infostart.hu
eur:
356.36
usd:
306.06
bux:
129728.5
2026. május 25. hétfő Orbán

Franciaországban egyre durvábban reagálnak a válságra az emberek

Ismét fekete csütörtök van Franciaországban, az élet ugyanis félig lebénult a legnagyobb szakszervezetek által szervezett országos tiltakozónap miatt. Legutóbb alig két hónapja, január 29-én volt hasonló akció, és akkor az érdekvédelmi szervezetek felhívására mintegy két és fél millió ember vonult az utcára a válság miatt egyre romló életkörülményeik elleni tiltakozva. A Le Monde beszámolója szerint a nagy városokban - így például Marseille-ben - most még többen voltak.

A helyzet azóta tovább romlott, így a szakszervezetek csütörtökre még több résztvevőre számítottak. A tömegközlekedés szinte megbénult több városban, az iskolák zárva tartottak, s az egyetemisták folytatták az immár helyenként hatodik hete tartó sztrájkjukat. Az állami rádió zenét sugározott. Nem csak a köz-, hanem a magánszféra dolgozói is egyre dühösebbek. Ez utóbbiak az egyre szaporodó gyárbezárások miatt tiltakoznak, és a helyzet komolyságát mutatja, hogy az elmúlt hetekben több, kifejezetten erőszakos megnyilvánulásra is sor került a részükről.

A Sony egyik franciaországi üzemének dolgozói néhány napja egy teljes éjszakán át fogva tartották a cég országos igazgatóját, ily módon próbálva rábírni arra, hogy nagyobb végkielégítést fizessen az elbocsátandó alkalmazottaknak. A német Continental gumiabroncsgyár dolgozói tojásokkal és a legkülönbözőbb tárgyakkal dobálták meg a cég vezetőit, akik az egyik franciaországi üzem bezárásának lebonyolításáról tanácskoztak.

A szakszervezetek immár azt követelik a kormánytól, hogy adóztassa meg erőteljesebben a francia gazdagokat, és az állam által megtámogatott cégeknek ne engedje, hogy könnyen elbocsássák dolgozóikat. Ez utóbbi követelést egyébként maga Nicolas Sarkozy is támogatja, és már korábban jelezte, hogy a kormány konkrét intézkedéseket dolgoz ki a "túlzó leépítések" megakadályozására. Hallani sem akar azonban a tehetősebbek további megadóztatásáról, ezzel ugyanis szerinte az állam csak elüldözné őket Franciaországból. A társadalmi nyomás azonban e témában oly nagy, hogy annak immár egyes kormánypárti képviselők sem tudnak ellenállni, és az államfői vélemény ellenére szerdán többen megszavazták a baloldali ellenzéknek azt a törvényjavaslatát, amely rendkívüli, 5 százalékos adót vet ki a leggazdagabb franciákra.

Mindezzel párhuzamosan, egy nappal a demonstráció előtt, rég nem látott módon elmérgesedett a helyzet az érdekvédők és a nagyvállalkozók szövetsége, a Medef között, ez utóbbi elnöke ugyanis szerdán "demagógnak és rendkívül költségesnek" nevezte az újabb munkabeszüntetéssel járó tiltakozó akciót. A szakszervezetek viszont "ostoba merevséggel" vádolják a tulajdonosokat, és azt mondják, képtelenek megfelelő módon reagálni az egyre súlyosabbá váló válságra.

Mindeközben a kormány azzal igyekezett kimutatni a szakszervezetek iránti jóindulatát, hogy maga is rúgott egyet a nagyvállalkozókon, a gazdasági és a szociális miniszter ugyanis ultimátumszerű levelet írt a Medefnek és tizenöt napot adott neki arra, hogy a csúcsvezetők mozgóbérét szabályozó, több hónapja elfogadott intézkedést ténylegesen is alkalmazza. Az államfő és a miniszterelnök ugyanakkor jelezte az érdekvédőknek: semmilyen "osztogatást" nem ígérnek, mert az az ország további eladósodásával járna.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Magyar Péter elmondta, mi lenne Sulyok Tamás lemondása esetén

Magyar Péter elmondta, mi lenne Sulyok Tamás lemondása esetén

Sulyok Tamás lerombolta a köztársasági elnöki intézményt – mondta Magyar Péter hétfő este a Telexnek adott élő interjújában. A miniszterelnök arról is beszélt, hogy nagyon rövid a határidő a megállapodásra az Európai Unióval, de csak olyan módosításokat fogadnak el, amelyek jók Magyarországnak.

Így vedd el a manipulátor fegyverét – a pszichológia szerint ez a leghatékonyabb válasz

A manipuláció ritkán látványos vagy hangos. Sokkal gyakrabban egy félmondat egy értekezleten, egy bűntudatkeltő e-mail vagy egy ártatlannak tűnő szülői megjegyzés formájában jelenik meg, amely még órákkal később is bizonytalanságot hagy maga után. A pszichológiai kutatások szerint azonban létezik egy egyszerű, mégis rendkívül hatékony stratégia, amely képes visszabillenteni az erőviszonyokat.
inforadio
ARÉNA
2026.05.25. hétfő, 18:00
Zsidai Zoltán Roy
gasztronómiai szakember, a Zsidai-csoport tulajdonosa, ügyvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×