Infostart.hu
eur:
355.81
usd:
312.55
bux:
139301.72
2026. június 23. kedd Zoltán

Száz százalék megújuló energia

Egy dán kikötőváros 2015-re tervezi, hogy teljes energiaszükségletét megújuló forrásokból fogja fedezni. A szélerőművek által termelt áram, a biogáz, a szemétből és a mezőgazdasági hulladékból nyert energia biztosítja majd a város működését.

Frederikshavn, a kis dán kikötőváros 2015-re el akarja érni, hogy - elsőként a világon - teljes energiafogyasztását megújuló energiaforrásokból fedezze.

A Dánia északi részén, a Kattegat tengerszoros partján megbúvó egykori haditengerészeti támaszpont hét év alatt szeretné megvalósítani zöld forradalmát: a tiszta energia technológiájának kirakatává kíván válni, olyan településsé, amely a világ minden városának mintát jelent.

A zöldenergia terén élen járó skandináv országban már született ilyen példa: a kis Samsoe sziget áramellátását teljes egészében a helyben felállított szélerőművek biztosítják, a fűtőenergia 75 százalékát pedig napelemes pannókból és biomasszából nyeri. A "Frederikshavn energetikai város" elnevezésű projekt dimenziója azonban sokkal nagyobb. A 25 ezer lakosú város energiaszükségletének ma csak a negyede ered zöld forrásból. A polgármesteri hivatal által 2008-ban meghirdetett projekt értelmében azonban 2015-re a szélerőművek által termelt áram, a biogáz, a szemétből és a mezőgazdasági hulladékból nyert energia biztosítja majd a város működését.

Több nagyvállalat is felkarolta a kezdeményezést, így a Dong Energy nevű cég is támogatja. A beruházás 1-1,5 milliárd dán koronába (40-60 milliárd forint) kerül, az összeget olyan magáncégek biztosítják, mint ez a vállalat. Erik Soerensen polgármester elmondta az AFP-nek: a városi tanács egységesen támogatja a tervet.

A zöldenergiára alapozott terv a polgármester szerint nagy lehetőséget nyit az új környezetvédő technológiák fejlesztésére és munkahelyeket teremt a városban, amelyet a hajóépítő dokkok bő egy évtizede történt, hétezer munkahely elvesztésével járó bezárása nagyon megviselt.

Címlapról ajánljuk
Így zajlik a hűtési rendszerek felülvizsgálata a kórházakban – részletek az országos tisztifőorvostól

Így zajlik a hűtési rendszerek felülvizsgálata a kórházakban – részletek az országos tisztifőorvostól

Az egészségügyi szolgáltatók és a közintézmények jól vizsgáztak a nagy hőség első napjaiban, de az is nagyon fontos, hogy a társadalom felkészült legyen az ilyen helyzetekre, és tudják az emberek, mit kell tenniük, ha például rosszul lesz a szomszéd – mondta az InfoRádióban Oroszi Beatrix. Arra is kitért, melyek lesznek a legfontosabb teendők az egészségügyi intézmények felszereltségének vizsgálata során.

Tarr Zoltán: ilyen lesz a közmédia

A cél a szabad, független közmédia, ami nem a mindenkori hatalmat szolgálja, hanem valóban a köz érdekében működik, a hiteles tájékoztatáson dolgozik, és megbízható, politikamentes intézmény - közölte a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter kedden a Facebook-oldalán, miután az Országgyűlés elfogadta a közmédia intézményrendszerének átalakításáról szóló jogszabályt.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×