Infostart.hu
eur:
358.71
usd:
309.16
bux:
129728.5
2026. május 24. vasárnap Eliza, Eszter

Külföldi hitelek nélkül nincs megoldás Szerbia számára

A szerb államfő szerint országa külföldi hitelek nélkül nem képes megbirkózni a gazdasági válsággal, ezért május helyett már e hónap közepén Belgrádba látogat a Nemzetközi Valutaalap küldöttsége. Tovább gyengül a dinár, és csökken a szerb gazdaság teljesítménye.

Mivel a szerbiai közgazdászok három napos találkozóját Chopok egyik legismertebb síközpontjában tartják, a sajtó a davosi gazdasági világtalálkozóhoz hasonlítja.

Boris Tadics köztársasági elnök drámai hangvételű bevezető beszéde azonban mindenkit rádöbbentett a szerb valóságra. Azt mondta: ha nem számolják fel a bűnszövetkezetek, a gazdaság, a politika és az igazságszolgáltatás összefonódását, akkor kilátástalan jövő vár Szerbiára. Még mindig többet költünk, mint amennyit keresünk - mondta az államfő, ami szerinte a rendszerváltás után talán természetes és tudatos volt a zavartalan átállás miatt. Aki viszont ma is így viselkedik, az az ország ellensége - tett hozzá.

A szerbiai közgazdászok tanácskozásán az is elhangzott, hogy külföldi hitelek nélkül nincs megoldás. A szerb gazdaság növekedése az idén jóval a tervezett három százalék alatt lesz, hiszen januárban a szerb gazdasági termelés 17 százalékkal kisebb volt, mint tavaly januárban.

Az illetékesek véleménye szerint Szerbiának legalább 2,5 milliárd euró kölcsönre és készenléti hitelre lesz szüksége, hogy áthidalhassa a gazdasági válságot, és hogy pótolhassa az államháztartási hiányt. Mindeközben tovább csökken a dinár értéke, és ma már nem egészen 95 dinárt kell fizetni egy euróért, míg két-három hónappal ezelőtt még 80 dinár alatt volt az európai fizetőeszköz ellenértéke.

A tanácskozás helyszínén üdül Alekszandr Lukasenko fehérorosz államfő, aki találkozott a szerb miniszterelnökkel, és állítólag a két ország közötti szabad kereskedelmi rezsim bevezetéséről is szó volt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Széles körű fizetéscsökkentést jelentett be Magyar Péter

Radikálisan csökken a miniszterelnök, a miniszterek, az országgyűlési képviselők, a polgármesterek, valamint az állami vállalatok vezetőinek fizetése – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök.
inforadio
ARÉNA
2026.05.25. hétfő, 18:00
Zsidai Zoltán Roy
gasztronómiai szakember, a Zsidai-csoport tulajdonosa, ügyvezetője
Putyin bajban van, bevetették az Oresnyiket Ukrajna ellen – Ukrajnai háborús híreink vasárnap

Putyin bajban van, bevetették az Oresnyiket Ukrajna ellen – Ukrajnai háborús híreink vasárnap

Kaupo Rosin, az Észt Külügyi Hírszerző Szolgálat vezetője a CNN-nek elemezte a helyzetet. Szerinte Vlagyimir Putyin orosz elnök egyre nagyobb gondban van, a frontvonalon nem képes elérni sikereket, folyamatosan növekednek a veszteségek, miközben már nem képesek elegendő embert toborozni. Az ukrán csapások közben egyre nagyobb károkat okoznak a hátországban. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök bejelentette, hogy az amerikai és európai partnerektől származó értesülések szerint Oroszország az Oresnyik rakétarendszerrel készül csapást mérni Ukrajnára. Kijev jelenleg is ellenőrzi ezeket az információkat - számolt be a RBK. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×