Infostart.hu
eur:
362.66
usd:
316.72
bux:
141898.82
2026. július 16. csütörtök Valter

Kína figyeli és blokkolja a Skype-üzeneteket

Azt állítja egy torontói kutatócsoport, a Ciziten Lab, hogy Kína egy könnyen elérhető, nyilvánosan hozzáférhető szerveren tárolja rengeteg Skype-felhasználó adatait és üzeneteit. A hatóságok pedig blokkolják bizonyos politikailag érzékeny tartalmú üzenetek útját.

Cenzúrázza Kína a Skype-on küldött üzeneteket. Egy kanadai kutatócsoport, a Citizen Lab azt állítja, talált egy adatbázist a Kína által blokkolt, politikailag érzékeny szavak gyűjteményével. A nyilvános adatbázisban szerepelnek a Skype-osok személyes adatai is.

A Skype közölte, hogy korábban mindig nyitva állt a kínai partnerek adatszűrésére, de mindig volt gondja a biztonsági rendszer hibáinak kezelésére.

A torontói egyetemen működő Citizen Lab kutatói viszont állításuk szerint hatalmas figyelőprogramot találtak, amely elfogta és továbbította az online telefonon és a szövegesen küldött üzeneteket. Az adatbázis százötvenezernél is több olyan üzenetet tartalmazott, amelyben szerepel a "Tibet" vagy a "demokrácia" szó, vagy éppen a Falunkung vallási spirituális szervezettel kapcsolatos kifejezések.

Mindezeket pedig, egyetemben személyes adatokkal, nem biztonságos, hanem nyilvánosan is elérhető szervereken tárolták. Egy felhasználónévvel mindenkit azonosítani lehetett, aki kapcsolatban állt egy üzenet eredeti feladójával.

A Skype-nak Kínában Tom-Skype a neve, és a leányvállalat magában foglalja az amerikai eBay netes áruház kínai részlegét, valamint a TOM-Online nevű kínai céget is. A Citizen Lab szerint egyértelmű, hogy a Tom nem fordított túl sok figyelmet a felhasználók személyes adatainak védelmére.

A Skype elnöke, Josh Silverman ugyanakkor úgy nyilatkozott, köztudott volt, hogy Kína figyeli az üzeneteket, és eleve úgy hozták létre a kínai Skype-ot, hogy az "ne kerüljön összeütközésbe a helyi törvényekkel és szabályozásokkal". Ezek pedig megkövetelik, hogy figyeljék és blokkolják a kínai hatóságok által támadó jellegűnek tartott üzeneteket.

Hozzátette, ezeket eddig törölték, így vizsgálatot indít, hogy kiderüljön, miként kerültek azok egy kevéssé biztonságos szerverre.

Emberi jogi csoportok már más nyugati cégeket, például a Google-t, a Yahoo-t és a Microsoftot is kritizálták amiatt, hogy elfogadta a szigorú kínai feltételeket.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter: 10 településenként plusz 1 milliárd forint jut a falvaknak
frissülő cikk

Magyar Péter: 10 településenként plusz 1 milliárd forint jut a falvaknak

Tájékoztatót tart a kormány a szerdai egész napos ülésezés után. 500 millió euró jut magyarországi mesterséges intelligencia-fejlesztésre – jelentette be Tanács Zoltán. Közölte azt is, hogy feljelentést tettek a Kréta és a Neptun ügyében. Magyar Péter a Szent István Vidékfejlesztési Programról beszélt és azt is közölte, hogy közlekedésbiztonsági társadalmi párbeszédet indítottak.
inforadio
ARÉNA
2026.07.16. csütörtök, 18:00
Bóna Szabolcs
agrár- és élelmiszergazdaságért felelős miniszter
Vitézy Dávid szerint a fővárosnak kell lépnie Rákosrendezőn

Vitézy Dávid szerint a fővárosnak kell lépnie Rákosrendezőn

Tóth József, a XIII. kerület polgármestere nyílt levélben szólította fel Karácsony Gergely főpolgármestert, Vitézy Dávid közlekedési és beruházási minisztert, valamint a budapesti rendőrfőkapitányt, hogy tegyenek azonnali lépéseket Rákosrendező és különösen az azt határoló Tatai utcában kialakult súlyos közbiztonsági helyzet miatt. A polgármester elmondása szerint külső beavatkozásra van szükség az önkényes lakásfoglalások, kábítószer-kereskedelem és prostitúció felszámolása érdekében, miután a területen egy év alatt "újabb Hős utca" jött létre. Vitézy Dávid válaszában leszögezte, hogy az ingatlanok fővárosi tulajdonban vannak, így az állam nem bonthatja le azokat, ebben Budapestnek kell lépnie. Rákosrendező is téma lesz a Portfolio Property Investment Forum konferenciáján, érdemes lesz velünk tartani!

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×