Infostart.hu
eur:
362.47
usd:
308.79
bux:
138818.03
2026. április 20. hétfő Tivadar

Ahol másfél millió forintra is büntethetik a gyorshajtást

Nagy-Britanniában szigorúan büntetik a gyorshajtást és az ittas vezetést, de kisebb kihágásokért is hamar előkerül a csekkfüzet, például azért, ha menet közben mobiltelefonál a gépkocsi vezetője.

A kisebb kihágások elkövetőit Nagy-Britanniában a rendőr felírja és ezután napokon belül házhoz kézbesíti a posta a csekket a fizetendő összegről.

Akit rajtakap a rendőr, hogy nem kötötte be a biztonsági övét, vagy erre nem figyelmeztette a mellette ülő utast, azt 11 ezer forintnak megfelelő összegre büntethetik.

Ugyanekkora pénzbírságot rónak ki törött fényszóróért vagy menet közbeni mobiltelefon beszélgetésért. A gyalogos átkelőt Angliában nagyon komolyan kell venni. Aki áthajt a már zebrára lépett gyalogos előtt, azt is megbüntetik.

A rendőr nem vehet át pénzt. Aki nem küldi be a büntetés összegét egy héten belül, azt felemelt büntetéssel, vagy elzárással sujtják.

Ezeknél súlyosabb kihágás a gyorshajtás vagy az ittas vezetés. A gyorshajtás legalacsonyabb büntetése mintegy 32 és félezer forintnak felel meg.

Büntetőpontok is járnak vele, melyeket a jogosítványba jegyeznek be. Ha valakinek három éven belül 12 pontja gyűl össze, elvehetik a jogosítványát.

Más megítélés alá kerül, ha a motoros belefut egy kamerás ellenőrzésbe és valamivel gyorsabban hajt, mint a lakott területen megengedett maximum 45 km/h, vagy autópályán a maximum 110 km/h-s sebesség - és megint más eset, ha például 140-nel robogott, tehát a rendőrautónak üldöznie kellett.

Ekkor az ötös fokozatú pénzbüntetést róják ki, az ötezer fontnyit, ami több mint másfél millió forintnak felel meg. S a büntetőpontok mellé azonnali eltiltás jár, fél évre, vagy annál is többre.

Az ittas vezetést nem lehet pénzbüntetéssel megváltani, csak azért említendő, mert 36 ezer forintnak megfelelő összeggel büntethető, aki nem hajlandó alávetni magát szondás vagy vérvételes ittassági vizsgálatnak.

A nagyobb összegű büntetések kirovása előtt rendőrbírósági gyorstárgyaláson kell átesnie a delikvensnek, itt jelen van a rendőr, aki előadja a tényállást és a rendőrbíró ítél, aki olykor nem is jogi végzettségű személy, csak köztiszteletben álló polgár - társadalmi munkában végzi ezt a munkát.

Ha a magas pénzbüntetést nem tudja kifizetni a kihágás elkövetője, akkor bebörtönzik és meg kell fizetni a perköltséget is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Zoltán: egyszerű módszerekkel segíthető a fecskeállomány visszaerősödése

Orbán Zoltán: egyszerű módszerekkel segíthető a fecskeállomány visszaerősödése

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület tájékoztatása szerint hazatérő fecskéinknek az idei aszályos tavaszon ismét nehéz vagy éppen lehetetlen sarat találniuk, amivel tatarozhatnák vagy megépíthetnék fészkeiket. Körülbelül kétmillió fecske hiányzik az országból minden augusztusban, ennek két globális és két hazai oka van.
inforadio
ARÉNA
2026.04.20. hétfő, 18:00
Csizmadia Ervin
a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója
Támadásba lendült Oroszország, a Kreml nem valami biztatóan nyilatkozott a békéről – Orosz-ukrán háborús híreink vasárnap

Támadásba lendült Oroszország, a Kreml nem valami biztatóan nyilatkozott a békéről – Orosz-ukrán háborús híreink vasárnap

Mára virradóra az orosz erők közel 20 alkalommal támadták Dnyipro három járását drónok és tüzérség bevetésével, ezt Olekszandr Hanzsa, a megye katonai közigazgatási vezetője közölte. Egy ember megsebesült. Hanzsa szerint Nyikopol járásban a támadások célpontjai Nyikopol, Cservonohrihorivka, Mirove és Pokrovszk települések voltak. Az észak-ukrajnai Csernyihiv városát is hatalmas dróntámadás érte az Ukrinform tudósítása szerint, itt robbanásokat hallottak, és drónbecsapódásról is érkeztek jelentések. A lezuhant drón két lakóházban és egy oktatási intézményben okozott károkat. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter tegnap kijelentette, Moszkva "pozitívan értékeli az isztambuli tárgyalások újraindításának lehetőségét", azonban a "tárgyalások újraindításának kérdése nem az elsődleges prioritásunk". Cikkünk folyamatosan frissül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×