Infostart.hu
eur:
354.68
usd:
311.69
bux:
0
2026. június 26. péntek János, Pál

Újabb zavarok az orosz kőolaj szállításában

Alig nyolc hónappal a Barátság Kőolajvezeték átmeneti lezárása után ismét akadozik a Németországba irányuló orosz nyersolaj szállítás. Amint a müncheni Süddeutsche Zeitung a legnagyobb német kőolajfinomítóra hivatkozva jelenti, Moszkvában eddig tagadták a szállítási zavarokat.

A Barátság Kőolajvezetékért felelős Szergej Grigorjev Moszkvában hangoztatta, hogy Oroszország maradéktalanul eleget tesz szállítási kötelezettségének és ha a vezeték mentén probléma merül fel, azonnal intézkednek.

A nyilatkozat szemben áll a Schwedtben működő legnagyobb német finomítóközpont bejelentésével, amely szerint július vége óta akadozik az orosz nyersolaj szállítás.

A Barátság Kőolajvezeték nyugati végpontjaként működő schwedti finomítóban - a tartalékok felhasználásával - eddig ugyan sikerült zökkenőmentesen fenntartani a termelést, de ha Moszkvában nem gondoskodnak haladéktalanul az eredetileg megállapodott mennyiség szállításának biztosításáról, más forrás után kell nézni.

A schwedti finomító a BP, a Shell, az Agip és a Total olajcégek tulajdonában van. A Barátság Kőolajvezeték nyugati végállomásának tekintett finomítóban évente átlagosan 10 millió tonna nyersolajat dolgoznak fel.

Németország olajszükségletének egyötödét Oroszországból szerzi be. Két évvel ezelőtt komoly vitát váltott ki a Balti-tenger alatt tervezett vezeték kiépítése.

Lengyelország, valamint a balti államok részéről főleg azt kifogásolták, hogy Moszkva és Berlin álláspontjuk semmibevételével kötött megegyezést a nyugatra irányuló orosz energiaszállításról.

Környezetvédők a tengeri élővilág beláthatatlan károsodásától tartanak, ellenzéki körök pedig úgy vélik, hogy a Nyugat ezáltal politikailag zsarolhatává válik.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.06.26. péntek, 18:00
Gaál Áron
a HungaroMet Zrt. időjárás-előrejelző osztályának vezetője
40 napos katonai offenzívát hirdetett Zelenszkij, tűz alatt Kijev és Moszkva – Percről percre híreink az orosz-ukrán háborúról pénteken

40 napos katonai offenzívát hirdetett Zelenszkij, tűz alatt Kijev és Moszkva – Percről percre híreink az orosz-ukrán háborúról pénteken

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön közölte, 40 napos "offenzívát" hagyott jóvá oroszországi célpontok ellen, miután a hírszerzés (SZBU) vezetőjével egyeztetett. Az ukrán államfő elmondása szerint ezzel akar nyomást gyakorolni Moszkvára, és kikényszeríteni a háború végét. Közben az éjszaka folyamán robbanásokat jelentettek Kijevből. Az ukrán légierő később egy Kijev felé tartó ballisztikus rakétára figyelmeztetett. Vitalij Klicsko polgármester elmondta, a rakéta törmeléke nyílt területen zuhant le a Darnickij kerületben, ahol tűz ütött ki egy raktárépületben. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legutóbbi fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×