Infostart.hu
eur:
364.84
usd:
316.24
bux:
149611.56
2026. augusztus 12. szerda Klára

"A szocialisták már a választásokra készülnek"

Nem meglepő a vasárnapi francia elnökválasztás végeredménye - mondta az InfoRádióban Márton Dávid politológus. Hozzátette: a választások utáni zavargásokat nem ítélték rendkívülinek a francia lapok.

Nicolas Sarkozy tiszta győzelmet aratott a vasárnapi francia elnökválasztáson, ennek ellenére a franciák a szokásosnál nem megosztottabbak - mondta az InfoRádióban Márton Dávid politológus.

Immár ötven éve a jobb- és baloldal áll egymással szemben, ilyen szempontból az eredmény nem tér el a megszokottól - tette hozzá a szakértő.

Nem meglepő, hogy az utcákra vonultak


Márton Dávid szerint a választáson való nagyobb részvétel valószínűleg annak az új mobilizációnak tudható be, hogy a szavazók nem a hagyományos jobb- és baloldali megosztottság alapján döntöttek arról, kire voksolnak, hanem az új tematikákra reagáltak.

A hétfői francia médiumok nem sok szót vesztegettek a választási eredmények megismerése után kirobbant zavargásokra, ezt ugyanis nem értékelték rendkívüli esetként, hiszen csak néhány tucatnyian, esetleg párszázan vonultak az utcákra - közölte a politológus.

A következő hetekben a baloldalon lesznek majd a legérdekesebb változások, hiszen már vasárnap este is érezhetően nagy volt a feszültség a szocialista párton belül - mondta Márton Dávid.

A baloldal már a parlamenti választásokra készül

A politológus hozzáfűzte: Nicolas Sarkozyt május második hetében iktatják be hivatalosan, a parlamenti választások első fordulóját pedig valószínűleg június közepén tartják majd meg, a szocialisták pedig már erre készülnek, ezért nagyon fontos minél hamarabb eldönteniük, hogy milyen stratégiával lépjenek tovább.

Az Európai Unióval való kapcsolatban nem várható változás - véli Márton Dávid, aki hozzátette: elég nagy az egyetértés a szocialisták, és Nicolas Sarkozy jobboldali pártja, az UMP között európai kérdésekben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Több napos fesztivállá változik augusztus huszadika, 18 helyett 4 milliárd forintból – kormányzati bejelentés

Több napos fesztivállá változik augusztus huszadika, 18 helyett 4 milliárd forintból – kormányzati bejelentés

Hat hét alatt összerakta a Centrum Production az augusztus 20-ai ünnepségsorozat művészeti koncepcióját, ahol mindenki ízlésének próbálnak megfelelni, augusztus 19-től egészen 23-ig. A drón-, fény- és tűzijátékshow-ban kicsúcsosodó események idén a budai rakpartról lesznek a legjobban láthatók, és az ünnepségsorozat az eddigi 18 helyett 4 milliárd forintból kijönnek. Lesz olcsó ásványvíz és sör is.

Volodimir Zelenszkij, és több másik államfő is gratulált Baka Andrásnak

Az ukrán elnök szerint Baka András megválasztása újabb fontos mérföldköve Magyarország megújulásának, egyúttal azt is kinyilvánította, hogy Ukrajna kész a kölcsönös tiszteleten és előnyökön alapuló együttműködésre, remélve, hogy a változások a jószomszédi kapcsolatokat is erősítik.
inforadio
ARÉNA
2026.08.12. szerda, 18:00
Ürge-Vorsatz Diána
fizikus, egyetemi professzor, az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület alelnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×