Infostart.hu
eur:
388.62
usd:
329.85
bux:
111046.97
2025. december 24. szerda Ádám, Éva

Büntetőper indul 25 feltételezett CIA-ügynök ellen

Egy milánói bíró pénteken elrendelte 26 amerikai állampolgár - egy kivételével mind feltételezett CIA-ügynök - bíróság elé állítását egy terrorizmussal gyanúsított egyiptomi származású muzulmán imám Milánóból való elrablásáért.

A perbe fogottak között van az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) római, illetve milánói csoportjának vezetője, Jeff Castelli és Robert Seldon Lady is.

Bíróság elé kell állnia az ügyben az olasz titkosszolgálatok öt alkalmazottjának is, köztük Nicolo Pollari tábornoknak, az olasz katonai hírszerző ügynökség (SISMI) novemberben elbocsátott volt főnökének. A per kezdetének tervezett időpontja június 8.

A vád szerint a CIA ügynökei a SISMI segítségével 2003 februárjában egy milánói utcáról elrabolták az egyiptomi származású Haszan Musztafa Oszama Naszr (más nevén Abu Omar) muzulmán imámot, majd egy észak-olaszországi katonai támaszpontra szállították, ahonnan repülőgépen Németország érintésével Egyiptomba vitték. Naszr azt állítja, hogy Egyiptomban áramütésekkel, verésekkel és egyéb módokon kínozták.

Az előzetes meghallgatáson Nicolo Pollari tagadta, hogy az olasz titkosszolgálatoknak közük lett volna az emberrabláshoz. Kérte perének elhalasztását, arra hivatkozva, hogy azok az iratok, amelyek az ártatlanságát bizonyítják, nem vonhatók be az eljárásba, mert államtitkokat tartalmaznak.

Ez lesz az első olyan per, amelyben mintegy a vádlottak padjára kerül George Bush amerikai elnök terrorizmus elleni háborújának egyik legvitatottabb eleme, a terrorizmussal gyanúsított személyek CIA általi begyűjtése a világ minden tájáról.

Arra sem volt még példa, hogy ennyi amerikai ügynököt egyszerre bíróság elé állítottak volna egy Washingtonnal szövetséges országban, az azonban szinte kizárt, hogy az Egyesült Államok kiadná őket Olaszországnak.

Címlapról ajánljuk
Blanckenstein Miklós: ünnepkor beavatódunk abba a helyzetbe, és tisztázzuk a legfontosabbat – karácsonykor a Jézussal való kapcsolatot

Blanckenstein Miklós: ünnepkor beavatódunk abba a helyzetbe, és tisztázzuk a legfontosabbat – karácsonykor a Jézussal való kapcsolatot

„A szeretet szót kell kicsit pontosítani, mert ténylegesen ilyenkor mindenki próbálja kifejezni a másik felé a szeretetét, ez benne van. De ez az Isten szeretetének az ünnepe, hogy ő szeret minket, mert megtestesült és eljött ez a mag. Hogy ebből adódóan mi is megpróbálunk egy hasonló gesztussal jelen lenni a másik életében, az a következmény” – mondta Blanckenstein Miklós az InfoRádió Aréna című műsorában, arra a kérdésre, hogy a karácsony egy katolikus pap szempontjából is a szeretet ünnepe-e.

Az űrből fognak ellenőrizni – ismertette az új, 20 pontos béketervet Volodimir Zelenszkij

Az ukrán elnök első alkalommal vázolta fel Ukrajna és az Egyesült Államok között megvitatott 20 pontos béketerv-javaslat főbb pontjait, amelyek szerinte alapul szolgálhatnak az Oroszországgal háború lezárását célzó jövőbeli megállapodásokhoz. A magyarokat is érintő vállalás is szerepel a tervezetben.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×