Infostart.hu
eur:
356.52
usd:
306.33
bux:
129728.5
2026. május 25. hétfő Orbán
Nyitókép: Anton Petrus/Getty Images

Oeconomus: gázhiány fenyegeti Ukrajnát, és pénze sincs eleget vásárolni

Ukrajna ismét gázimportra szorul, miután az oroszok bombázásai miatt drasztikusan visszaesett a Harkiv megyei gázkitermelés. Viszont egyelőre nem tudni, Kijev miből fizetné ki a szükséges közel ötmilliárd köbméter gáz árának felét. Az előállt helyzetről tanulmányt publikált az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány.

Ukrajnában az utóbbi években – elsősorban a háború és a kivándorlás miatt – csökkent a gázfogyasztás, jelenleg évi 20 milliárd köbméteres szinten van, akárcsak a gázkitermelés – mondta az InfoRádióban Olekszij Anton, az Oeconumus Gazdaságkutató Alapítvány junior elemzője, a tanulmány szerzője.

„Mivel Ukrajna idén januárban leállította az orosz gáz tranzitját arra hivatkozva, hogy már önálló, és nincs szüksége importra, az oroszok onnantól kezdve célpontnak tekintették és két hétre rá bombázni kezdték Harkiv megyében az ukrán gázkutakat, és így rövid időn belül 50 százalékra esett vissza a termelés” – magyarázta az Oeconomus munkatársa.

Ezt a kiesést Ukrajnának pótolnia kell, mert amit kitermelnek, el is fogyasztják, nem tudnak tartalékolni és a kieséseket helyettesíteni

– jegyezte meg az elemző, hozzátéve, februárra 4-5 százalékra csökkent az ukrán gáztárolók szintje. A tárolói kapacitásuk nagyjából megegyezik a mostani gázfogyasztással és kitermeléssel, azaz nagyjából 20 milliárd köbméter, bár erre vonatkozó pontos adat nincs – tette hozzá.

Olekszij Anton elmondta, legutóbb Magyarország, Szlovákia és Lengyelország segítette ki az ukrán gázigényeket. Kiemelte, hogy így ugyanaz az orosz gáz jutott el Ukrajnába, amelynek a behozatalát Kijev korábban felfüggesztette, csakhogy most nem közvetlenül Oroszországból érkezett, hanem közvetve, a Török Áramlat vezetéken, Magyarországon és Szlovákián keresztül. A junior elemző szerint

valószínűleg a szükséges hátralévő 5 milliárd köbmétert ilyen módon, illetőleg Lengyelországból, norvég gáz formájában szerzi majd be Ukrajna.

Az Oeconomus munkatársa szerint Ukrajna számára szükséges 4,5-5 milliárd köbméter import gáz kétmilliárd dollár értéket képvisel, ez azonban nem áll rendelkezésére. Az összeg egyharmadát az ukrán állami Naftogaz vállalat fogja biztosítani, további 20 százalékot az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank, valamint további országok, mint például Norvégia. Azonban azt egyelőre Kijev sem tudja, hogy a fennmaradó egymilliárd dollárt honnan fogják előteremteni. Olekszij Anton szerint Ukrajna lobbizni fog azért, hogy az európai országok segítsék a gáz vásárlását.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Így vedd el a manipulátor fegyverét – a pszichológia szerint ez a leghatékonyabb válasz

Így vedd el a manipulátor fegyverét – a pszichológia szerint ez a leghatékonyabb válasz

A manipuláció ritkán látványos vagy hangos. Sokkal gyakrabban egy félmondat egy értekezleten, egy bűntudatkeltő e-mail vagy egy ártatlannak tűnő szülői megjegyzés formájában jelenik meg, amely még órákkal később is bizonytalanságot hagy maga után. A pszichológiai kutatások szerint azonban létezik egy egyszerű, mégis rendkívül hatékony stratégia, amely képes visszabillenteni az erőviszonyokat.

Orbán Anita is reagált a korábbi kormánytagok levelére: nem én változtam

Nem én változtam meg, hanem a rendszer – reagált hétfőn Orbán Anita külügyminiszter, miniszterelnök-helyettes Facebook oldalán az Orbán-kormány minisztereinek nyílt levelére, amelyben azzal vádolják, hogy elárulta az előző kabinetet.
inforadio
ARÉNA
2026.05.25. hétfő, 18:00
Zsidai Zoltán Roy
gasztronómiai szakember, a Zsidai-csoport tulajdonosa, ügyvezetője
Többéves csúcsok közelébe erősödött a forint

Többéves csúcsok közelébe erősödött a forint

A május közepi csúcsokra erősödött a hétvégén a forint a nemzetközi tartalékdevizákkal szemben. A jelentős elmozdulás hátterében vélhetően az iráni háborúból érkező pozitív fejlemények állnak. A globális piacokat jelenleg az amerikai–iráni békemegállapodással kapcsolatos, folyamatosan változó várakozások, valamint az ehhez kötődő olajpiaci és inflációs mozgások határozzák meg. A forint árfolyamát a nemzetközi környezet mellett két hazai narratíva alakítja: az uniós forrásokról szóló tárgyalások újraindulása pozitív, míg a magas költségvetési hiány és a globális dollárerősödés negatív irányba húzza a hazai fizetőeszközt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×