eur:
405.76
usd:
357.05
bux:
92964.32
2025. április 26. szombat Ervin
gdp gazdasági növekedés
Nyitókép: Pixabay

Egyensúly Intézet: kétszázalékos gazdasági növekedés és gyorsuló infláció várható idén

A gazdaság növekedésének motorja a fogyasztás lehet, melynek bővülését az emelkedő reálbérek tehetik lehetővé – mondta az InfoRádióban az Egyensúly Intézet gazdaságkutatási igazgatója. Kozák Ákos arról is beszélt, hogy idén remélhetőleg már a tartós cikkek vásárlásánál is nagyobb keresleti igény jelentkezhet, illetve van esély arra is, hogy elkezdenek növekedni a beruházások.

Az Egyensúly Intézet előrejelzése szerint a magyar GDP bővülése 2025-ben elérheti a két százalékot, majd 2026-ben a 2,5 százalékot, az infláció pedig a januári tetőzés után az év közepéig lassulni fog, majd tartós emelkedésbe kezd. A szakpolitikai intézet társalapítója és gazdaságkutatási igazgatója azt mondta az InfoRádióban, hogy a magyar gazdaság növekedésének motorja a fogyasztás lehet, melynek bővülésére idén az emelkedő reálbérek adhatnak teret.

Kozák Ákos hozzátette: a 2024-es viszonylag alacsony, 0,5 százalékos éves átlagos GDP-növekedés miatt lefelé kellett módosítaniuk az adatokat. Mivel a vártnál visszafogottabban teljesített tavaly a gazdaság és nem következett be nagyobb mértékű bővülés, egyfajta óvatosság érhető tetten az elemzők körében. Az Egyensúly Intézet éppen ebből kifolyólag 0,2 százalékkal lejjebb csúsztatta a GDP-adatot, és ezért számol csak kétszázalékos növekedéssel erre az évre.

A közgazdász-szociológus arról is beszélt, hogy jövőre már akár 2,5-3 százalékos GDP-bővülés is lehet. A következő egy-két évben emelkedhet a medián reálbér is, ami tovább élénkítheti a fogyasztást. Kozák Ákos szerint kedvező fordulatban lehet bízni, mert a következő időszakban már nemcsak a szolgáltatásoknál, hanem

a tartós vagy napi bolti cikkek vásárlásánál is jelentkezhet a nagyobb keresleti igény, illetve talán a beruházások is elkezdenek majd növekedni.

Az Egyensúly Intézet gazdaságkutatási igazgatója kitért az infláció várható alakulására is. Mint mondta, legutóbbi előrejelzésükhöz képest némileg felfelé módosították az inflációs várakozást: 2025-re 4,1, míg 2026-ra 5 százalék körüli általános árszínvonal-emelkedést prognosztizálnak. Kozák Ákos úgy véli, a 4,1 százalékos éves infláció reális lehet annak ismeretében, hogy 2025 januárjában a fogyasztói árak átlagosan 5,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Megjegyezte, hogy a kedvezőtlen januári adat mindenképpen óvatosságra inti a gazdaságpolitika vezetőit és szereplőit, mert „mindenkit kísért a 2023-as rendkívül magas infláció”. Kozák Ákos kiemelte, hogy az elmúlt hónapokban nemcsak az elszabaduló élelmiszerárak, hanem a szolgáltatások emelkedése is fűtötte az inflációt. Mint fogalmazott, „az egyes fogyasztási jószágcsoportok különbözőképpen járulnak hozzá az emelkedő inflációhoz”.

Az Egyensúly Intézet gazdaságkutatási igazgatója ugyanakkor hozzátette azt is, hogy minél inkább a beszállítói láncok részévé kellene tenni a magyar kis- és középvállalkozásokat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Csányi Péter:  az OTP stratégiája sikeres, de van, amit érdemes újragondolni

Drasztikus változtatást nem tervez, de számos területen készül finomhangolásra Csányi Péter, aki május elsejétől az OTP Bank vezérigazgatója lesz. Az InfoRádióban beszélt arról, hogy mely területeken változtatna, és hogy a leányvállalatok vezetőit jobban integrálná az anyabank működésébe.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.28. hétfő, 18:00
Csányi Péter
az OTP Bank vezérigazgató-helyettese, kinevezett vezérigazgató
Példátlan beruházási ciklus jön: a világtörténelem legnagyobb infrastrukturális fejlődése vár ránk

Példátlan beruházási ciklus jön: a világtörténelem legnagyobb infrastrukturális fejlődése vár ránk

A következő 25 év infrastrukturális beruházási igényei minden eddiginél nagyobbak lesznek, különösen a feltörekvő piacokon. De nem a tőke hiányzik, hanem a megfelelő, bankképes projektek – jelentette ki Sean Kidney, a Climate Bonds Initiative vezérigazgatója az OECD párizsi, infrastrukturális politikáról szóló konferenciáján. Kiemelte, hogy a klímacélok eléréséhez drámai infrastruktúra-bővítésre van szükség, különösen az energia- és közlekedési szektorban. Bírálta a hitelminősítők elavult szemléletét, és sürgette az engedélyezési eljárások egyszerűsítését. A befektetők szerinte készen állnak, de most a kivitelezésen van a sor.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×