Infostart.hu
eur:
384.26
usd:
327.49
bux:
0
2026. január 2. péntek Ábel
Business graph with arrows tending downwards
Nyitókép: peshkov/Getty Images

Hatalmas kínai támadás: beleremegett néhány amerikai és európai cég

A világpiacot jelenleg egyrészt a Donald Trump által belengetett vámok tartják nyomás alatt, másrészt pedig egy frissen kiadott, igen fejlett kínai mesterséges intelligencia, a DeepSeek. Az új modell alaposan felforgathatja a nemzetközi MI versenyt, felfelé hajtva néhány kínai tech-vállalat árfolyamát, lefelé nyomva viszont az amerikai tech-szektort.

A DeepSeek R1 az európai tőzsdékre is rányomta a bélyegét, a befektetők emésztgetik a fejlett kínai MI megjelenését. Az európai piacnyitás után nagyot zuhant a Siemens Energy árfolyama, a 16 százalékos zuhanás mögött az áll, hogy a befektetők megkérdőjelezik azt, hogy az USA-ben a korábbiaknak megfelelő volumenben valósulnak meg mesterséges intelligencia projektek és ahhoz társuló energetikai beruházások - írja a Portfolio. Hozzáteszik, az anyacég Siemens is 4,5 százalékot veszített értékéből.

A vezető európai chipgyártó ASML árfolyama is 9 százalékot esett hétfőn. A befektetők ezzel az árazzák, hogy

az európai chipgyártás volumene elmarad a korábban várttól, amire válaszul jön majd a kínai konkurencia.

Mint írják, a DeepSeek legújabb modellje az eddigi információk alapján jóval kisebb erőforrásokkal fejleszthető, mint a konkurens mesterséges intelligenciák, ez pedig megkérdőjelezi azt, hogy szükségesek-e a korábban tervezett nagy, több tízmilliárd dolláros beruházások, például nagy mennyiségű Nvidia chipek beszerzése. Ám a vállalat az egész amerikai tech-szektor magával húzhatja.

Végül az Nvidia 12 százalékos eséssel indította a hetet az amerikai tőzsdén, a Broadcom 14 százalékkal, a Super Micro 8 százalékkal, ar ARM szintén ennyivel, a Microsoft 4 százalékos áreséssel, az Alphabet pedig 3 százalékossal. A tech-részvények hatalmasra nőttek, ráadásul benne vannak az S&P 500 részvényindexben is, ennek tudható be, hogy a hétfői esésükkel lehúzták az egész indexet, az S&P 500 1,9 százalékot esett, ezzel újra 6000 pont alatt áll - írja a lap.

A széleskörű tőkepiaci eladási hullám közepette a hagyományosan menekülőeszközként funkcionáló aranyat sem kímélték a befektetők, a nemesfém jegyzése 1,5 százalékkal került lejjebb.

Végül egész nap kitartott a rendkívül nyomott hangulat a tech-túlsúlyos Nasdaq-on, a börze 3,1 százalékot esett az új, rendkívül fejlett kínai mesterséges intelligencia modell megjelenése miatt. Eközben az S&P 500 másfél százalékot esett, a Dow azonban 0,6 százalékkal feljebb került.

Címlapról ajánljuk
Napelem a tetőn, akkumulátor a garázsban: így válhat kézzelfoghatóvá az energiaátmenet

Napelem a tetőn, akkumulátor a garázsban: így válhat kézzelfoghatóvá az energiaátmenet

A villamosenergia-szektor dinamikusan változik, a hagyományos szerepek, mint a termelők, szállítók, elosztók és fogyasztók átalakulnak a megújuló energiaforrások térnyerésével és a prosumer modell elterjedésével – többek között erről beszélt a Portfolio-nak Veres Zsolt, a Schneider Electric országigazgatója. A szakembert arról is kérdeztük, mikor válhat érdemben tömegessé Magyarországon a V2G és V2H technológia, amikor az elektromos autó akkumulátora nemcsak tölt, hanem vissza is ad a villamoshálózatnak vagy épp az otthonunknak. Többek között arról is szó volt, hogy hogyan jelenthet az okos energiagazdálkodás versenyelőnyt a kkv-knak vagy hogy a feszes munkaerőpiaci helyzetben hogyan biztosítanak utánpótlást a dunavecsei okosgyár és a Service Hub számára.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×