Mindenki felveheti a munkáshitelt, aki 17 és 26 év közötti, és nem rendelkezik diplomával, illetve nem folytat felsőoktatási tanulmányokat, vagyis dolgozik. Legalább havi 70 órás bejelentett munkaviszonnyal kell rendelkezni hozzá, vagy ennek megfelelő vállalkozói státusszal.
"Olyan sok buktatója nincs, mint sok más kamattámogatott hitelnek. A munkáshitel ugyanis nem feltétlenül kötődik családalapításhoz, nem szükséges hozzá a gyermekvállalást teljesíteni. Mindössze két dologra kell figyelni. Öt éven keresztül Magyarországon kell hozzá élni, és Magyarországon kell hozzá dolgozni is, tehát egy ötéves röghöz kötés van beépítve a termékbe. Ha ezt valaki nem teljesíti, szankció vár rá: a feltétel megszegésétől 120 napon belül egy összegben vissza kell fizetni a kamattámogatást, ami jelentős tehertétel lehet a hitelfelvevő számára" – mondta Palkó István, a Portfolio elemzője az InfoRádióban.
További figyelmet igényel, ha bármilyen okból, például a foglalkoztatás elvesztése miatt, a társadalombiztosítási jogviszony megszűnik. Ilyenkor törekedni kell arra, hogy a jogviszony fennmaradjon (egyéni befizetésekkel), ha ugyanis a tb nélküli állapot folyamatosan 90 napig fennáll, akkor ismét szankcióra kell számítani.
Feltételek
"A munkáshitel alapesetben kamatmentes, ha azonban megszegjük ennek a feltételeit, akkor az aktuális hozamkörnyezettől függő mértékű kamatot kell fizetni a hátralévő összegre. Tehát azon túl, hogy az addig igénybe vett kamattámogatást vissza kell fizetni – ez egyébként jelen esetben 7,5 százalék környékén van –, a jövőbeni kamatfizetési kötelezettség is megemelkedik, ami a mostani hozamkörnyezetben 11,7 százalék lenne. Ez azt jelenti, hogy
lényegében egy jobb személyi kölcsön kamatszintjére emelkedik így a munkáshitel kamata,
olyan lenne, mintha egy néhány milliós személyi kölcsönnel rendelkezne az illető" – illusztrálta a feltételek be nem tartásának következményeit Palkó István.
A gyermekvállalás nem feltétele ugyan a munkáshitel igénylésének, ugyanakkor jelentős kedvezményekkel jár. Ha valaki a munkáshitel futamideje alatt gyermeket vállal, akkor a születést vagy vagy az örökbefogadást követő két évig felfüggeszthető a hitel törlesztése. A második gyermeknél szintén felfüggeszthető a törlesztés, és ezenkívül eltörli az állam a tartozás felét, ha pedig a harmadik gyermek is megérkezik, akkor a tartozás egészét eltörlik.
A munkáshitel szabad felhasználású, lényegében bármire el lehet költeni. Felmerül a kérdés: megteheti-e a hitelfelvevő, hogy az összegből például állampapírt vesz, és gyakorlatilag keres is rajta? Palkó István kiemelte: minél fiatalabb a hitelfelvevő, annál nagyobb a valószínűsége, hogy azonnali hitelcéllal még nem rendelkezik, de néhány éven belül például vásárolna egy autót, vagy ha vállalkozik, akkor azt fejlesztené ebből az összegből, ha pedig családot alapítana, arra is felhasználható a pénz.
"A köztes időre érdemes lehet befektetni ezt az összeget. Nem mindegy azonban, hogy milyen időtávra tesszük meg ezt, hiszen például az állampapírok jellemzően akkor a legkedvezőbbek, ha egy előre meghatározott időtartamra fektetjük be őket, és ekkor költségmentesen tudjuk a lejárat végén felvenni a befektetési összeget" – emelte ki az elemző.
A vonatkozó javaslat most társadalmi egyeztetésen van, illetve a nemzeti konzultációban is van a témára vonatkozó kérdés, ugyanakkor a kormány jelezte, hogy januártól a konstrukció már elérhető lenne. Az ilyen, viszonylag későn meghirdetett hiteltermékekre Palkó István szerint az jellemző, hogy a bankok adnak maguknak felkészülési időt, ezért nem merne arra nagy tételben fogadni, hogy január elsejétől minden banknál elindul majd a termék. Véleménye szerint decemberben kerülhet sor a rendelet kihirdetésére, így alig néhány hetet kapnak majd a bankok. Megjegyezte azonban, hogy a munkáshitel sok tekintetben hasonlít a babaváró hitelre, ami megkönnyítheti a bevezetését, mindezzel együtt várhatóan majd 2025 első hónapjaiban, szép fokozatosan jönnek elő a bankok ezzel a termékükkel.