eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Pixabay

"Ehhez nem biztosítjuk a pénzt" - áldatlan a helyzet egyes önkormányzatoknál

Jövőre 1270 milliárd forint lesz a helyi önkormányzatok támogatása - mondta a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium önkormányzati államtitkára csütörtökön, a Somogy vármegyei polgármesterek és jegyzők tanácskozásának zárónapján, Siófokon. Furcsa helyzetekre is felhívta a figyelmet.

Dukai Miklós hozzátette, ehhez hozzájönnek a minimálbért, a garantált bérminimumot érintő intézkedésekből adódó összegek. A rezsiköltségekkel kapcsolatos többletek pénzügyminiszteri intézkedéssel be fognak épülni a költségvetésbe.

Azok az önkormányzatok, amelyeknek az adóerőképessége lakosonként 15 600 forintnál alacsonyabb, kiegészítő támogatást kaphatnak, a jó anyagi helyzetben lévő önkormányzatok jövőre 25 ezer forintos adóerőképesség felett szolidaritási hozzájárulást fizetnek. A rendkívüli működési támogatásról - amelyre október 15-ig 606 önkormányzat 8,5 milliárd forint, november 10-ig további 347 önkormányzat 7,5 milliárd forint értékben pályázott -, decemberben döntenek.

A köztisztviselők bérhelyzetéről elmondta, a kormány tárgyalta, de döntés nem született róla; az önkormányzatok saját hatáskörben eltérhetnek a 38 650 forintos köztisztviselői illetményalaptól.

Beszélt arról is, hogy egy törvényjavaslat szerint a nemzetgazdasági bruttó átlagkeresethez igazítanák a polgármesterek bérét. Ha a parlament elfogadja, erről visszamenőlegesen október 1-ig dönthetnek a képviselő-testületek.

Megemlítette, hogy sok polgármesternek kell kifizetni az önkormányzati ciklusban ki nem vett szabadságokra járó illetményt.

Úgy néz ki, mintha sokan közülük egy napot sem lettek volna szabadságon öt év alatt, ami életszerűtlen, ehhez nem biztosítják az összes pénzt

- jegyezte meg.

Az elhangzottak szerint úgy tapasztalják, hogy zökkenőmentesen zajlottak az önkormányzati választás után az átadások, átvételek, de néhány településen még az alakuló ülést sem sikerült megtartani.

Az államtitkár botránynak nevezte, hogy egyes képviselő-testületek nem választanak alpolgármestert, illetve nem szavazzák meg a tiszteletdíját. "Egyes emberek úgy értik a demokráciát, hogy az addig tart, amíg őket megválasztják" - fogalmazott.

Dukai Miklós egyetértett Kövér István, Nagyszakácsi független polgármesterének felvetésével, miszerint az önkormányzati hivatalok az alacsony bérek miatt nehezen tudják megtartani a köztisztviselőket, és jelentős bérfeszültségek vannak közöttük. Elmondta: ha nem lesznek köztisztviselők a hivatalokban, a választások lebonyolítása is akadályokba fog ütközni. Úgy fogalmazott, bízik benne, "ha máskor nem, jövőre lesz előrelépés".

Győri Tamás százados, a Magyar Honvédség Bauer Gyula 5. Területvédelmi Ezred 7. Hadkiegészítő és Toborzó Központ parancsnoka előadásában bemutatta a Somogy vármegyei katonai szervezeteket, és szólt a tartalékos rendszer önkormányzatokat érintő kérdéseiről. Kiemelte: a tartalékosok nemcsak honvédelmi, hanem katasztrófaelhárítási felkészítést is kapnak. Egy természeti vagy ipari katasztrófa esetén a polgármester, amennyiben rendelkezik információval arról, hogy a településen vannak tartalékosok, az illetékességi területén működő területvédelmi egységnél kérheti a behívásukat, akik így szaktudással és helyismerettel is rendelkeznek majd.

Fehér Gábor alezredes, a Somogy Vármegyei Területi Védelmi Bizottság titkára a védelmi igazgatás aktualitásairól szólva felhívta a figyelmet arra, hogy

a 200 lakosnál népesebb településen ki kell jelölni honvédelmi referenst.

A közös önkormányzati hivataloknál megengedett a közös referens kijelölése. Emellett az I. és II. polgári védelmi besorolás szerinti településeknek közbiztonsági referenst is ki kell jelölni.

Címlapról ajánljuk

Érdemes bátornak lenni és vállalni a vitákat első látásra megnyerhetetlen ügyekben is

Szokásos év végi nemzetközi Kormányinfó-sajtótájékoztatóját tartotta december 21-én a miniszterelnök a Karmelita kolostorban, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter társaságában. Értékelte a magyar uniós elnökséget és közölte, hogy 2025-re nagyszerű évet vár. Az újságírók kérdezték a földgázszállítási kihívásokról, a romániai választásokba való beavatkozás elkerülésének lehetőségéről, a hazai választási törvény esetleges további módosításáról, Magyar Péterről, az uniós pénzösszegek megszerzésének lehetőségéről, a közel-keleti helyzettel kapcsolatos erőfeszítéseiről, a budai Várban felújított Pénzügyminisztérium sorsáról, illetve a forint árfolyamáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×