eur:
408.84
usd:
389.48
bux:
80165.64
2024. december 14. szombat Szilárda
Sárguló, a szárazság miatt alig fejlődő kukorica a Hajdú-Bihar megyei Hajdúszovát térségében 2022. július 18-án. Az Országos Meteorológiai Szolgálat közleménye szerint a tavalyi év is száraz volt hazánkban, majd idén ez tovább folytatódott és most is tart a csapadékszegény időjárás. A legsúlyosabb aszály az Alföld középső és tiszántúli részén van.
Nyitókép: Czeglédi Zsolt

Magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket – nagy segítséget kaphatnak a gazdák

A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket, és adhat tájékoztatást a gazdálkodóknak a jövőben, hogy milyen a növényzet, illetve a talaj nedvességállapota.

Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad majd rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország aszályos területéiről – tudta meg az InfoRádió Kovács Attilától, az egyetem biológiai rendszerek és precíziós technológiai tanszékének vezetőjétől. Mint elmondta, a felbocsátott műhold több műszerrel azt vizsgálja, hogy milyen a növényzet, illetve a talaj nedvességállapota. "Előrejelzést tudunk adni például, hogy egy növénykultúra kezd száradni, szükség van-e az öntözésre a jövőben" – mondta a tanszékvezető.

A műholdat most nyáron bocsátották fel, és a projekt célja, hogy egy online előrejelző rendszert biztosítson a gazdálkodóknak, ahol nyomon követhetik a saját növénykultúrájukat, hogy milyen vízforgalommal rendelkezik, mikor kell öntözni, egyáltalán szükség van-e öntözésre.

"Ez a műhold olyan különleges szenzorokat tartalmaz nemcsak látható fényben, hanem a látható fénytől eltérő hullámhosszú detektorokkal, amelyek segítségével speciális indexszámokat lehet képezni. Lefotózza a műhold a területet, és ezeknek a képeknek a matematikai feldolgozásából olyan indexeket képzünk, amelyek utalhatnak a növények szárazságára, amit esetleg szabad szemmel még nem is lehet látni" – mondta Kovács Attila, de hozzátette, ennek kifejlesztése a jelenlegi pályázati programnak nem része, de mindenképpen folytatni szeretnék a munkát.

Ehhez azonban időre van szükség, egyelőre a műhold tesztelése, beállítása zajlik, és a kutatók reménye szerint az első feldolgozható képeket jövő év elején kapják meg, és akkor tudnak elkezdeni a képekkel dolgozni. A Széchenyi István Egyetem mosonmagyaróvári karán azt a feladatot végzik el, hogy a meglévő, letelepített szenzorok adatait összehasonlítják a távérzékelt műholdas adatokkal, és így kalibrálják majd a műhold műszereit.

A szakember szerint ha pontos előrejelzést tudnak adni a csapadékviszonyokról, illetve a növényzet és a talaj nedvességállapotáról, az az aszályos időszakokban nagyban segítheti a gazdálkodók munkáját, mert már akkor adatokat kaphatnak a növényállományuk kiszáradásáról, amikor még ezt nem is tapasztalják a táblákban."A gazdák esetleg még nem is látják, de a különleges hullámhosszú képek által készített számok már azt mutatják majd nekik, hogy el kellene kezdeni öntözni, vagy valamilyen egyéb beavatkozást kell végezni" – mondta a tanszékvezető.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.16. hétfő, 18:00
Freund Tamás
a Magyar Tudomány Akadémia elnöke
Nagy sikert ünnepelnek az oroszok, a háború lezárásáról egyeztetnek Trumpék - Háborús híreink szombaton

Nagy sikert ünnepelnek az oroszok, a háború lezárásáról egyeztetnek Trumpék - Háborús híreink szombaton

Pénteken orosz források arról számoltak be, hogy haderejük összeroppantotta az Uszpenyivka térségében kialakított katlant, ami hatalmas győzelemnek számít. Eközben az is kiderült, hogy Donald Trump leendő amerikai elnök és csapata megbeszélések folytatnak a háború lezárásának lehetőségeiről. Trump tanácsadói és kabinetjelöltjei még nem terjesztettek konkrét béketervet Kijev elé, de aktívan dolgoznak a konfliktus mielőbbi befejezésén.  Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 14. 14:05
×
×
×
×