eur:
409.78
usd:
389.14
bux:
79096.82
2024. november 20. szerda Jolán
A Rheinmetall KF-51 Párduc új generációs harckocsija.
Nyitókép: Rheinmetall

Milliárdos üzlet: az olaszok is beszálltak a Hiúz és a Párduc fejlesztésébe

A két páncélos jármű tervezésében és gyártásban Magyarország is részt vesz.

50-50 százalékos részesedéssel, közös céget hozott létre a német Rheinmetall és az olasz Leonardo hadiipari vállalat. A Leonardo Rheinmetall Military Vehicles (LRMV) elnevezésű új szervezet elsősorban az olasz hadsereg számára akar KF-41 Lynx gyalogsági harcjárműveket és KF-51 Párduc harckocsikat gyártani – írja a The War Zone.

Mint arról az Infostart is többször beszámolt, Magyarországon már folyik a KF-41 Lynx lövészpáncélosok gyártása, és magyar mérnökök is részt vesznek az új generációs tank, a KF-51 Párduc tervezésében. Megfigyelők szerint Olaszország csatlakozása a programhoz mindenképpen jelentős lépés, hiszen a Leonardo az egyik legnagyobb hadiipari vállalat Európában, amely komoly tervezési és gyártási tapasztalatokkal rendelkezik.

A Magyar Honvédség egyik KF-41 Lynx (Hiúz) gyalogsági harcjárműve. Forrás: Rheinmetall
A Magyar Honvédség egyik KF-41 Lynx (Hiúz) gyalogsági harcjárműve. Forrás: Rheinmetall

A portál szerint a közös vállalat létrehozásával szinte biztosra vehető, hogy az olasz hadsereg is a Lynx harcjárművet és a Párduc tankot választja majd csapatai korszerűsítésére. Ezt erősítheti, hogy az új páncélos járművek beszerzésére kiírt tenderből már kiesett a többi pályázó. Így az olasz páncélos erőknél a '80-as években rendszeresített Ariete harckocsikat nagy valószínűséggel a KF-51 Párduc fogja leváltani. A lövészalakulatok új, lánctalpas harcjárműve pedig, a Magyar Honvédség számára is gyártott, KF-41 Lynx lehet, bár valószínűleg az olasz igények szerint némileg módosított formában.

Az olasz hadseregben jelenleg folyó Páncélozott Gyalogsági Harci Rendszer (Armored Infantry Combat System – AICS) elnevezésű program nem kevesebb mint 16-féle változatot igényel az alap lövészpáncélosból. Egyebek között sebesült kihordó, rohamutász, harckocsivadász, műszakimentő és hídvető variánsokat. Ezek mellett az olasz haderő rendszeresíteni akarja a KF-41 Lynx alapjára tervezett Skyranger, rövid hatótávolságú légvédelmi fegyverrendszert is, amelyet a Magyar Honvédség szintén hadrendbe akar állítani.

A KF-41 Lynx harcjármű Skyranger fegyvertoronnyal felszerelt légvédelmi változata. Forrás: Rheinmetall
A KF-41 Lynx harcjármű Skyranger fegyvertoronnyal felszerelt légvédelmi változata. Forrás: Rheinmetall

A Skyranger a támadó repülőgépek és helikopterek mellett a drónok elleni harcra is alkalmas.

A Lynx olasz változatánál elvárás, hogy a harcjármű képes legyen együttműködni a repülő és a szárazföldi drónokkal, valamint szükség szerint kiegészítő páncélzattal is el lehessen látni. Az elképzelések szerint a Leonardo Rheinmetall Military Vehicles húsz prototípust fog építeni 2027-2028-ra, míg az "olaszosított" Lnyxek sorozatgyártása 2029-ben indulhat. Arról egyelőre nincs információ, hogy a 2041-ig tervezett gyártásban Magyarország is részt vesz-e. A római kormány eredetileg 8,6 milliárd dollárt szán az új harckocsik és 16 milliárdot a korszerű gyalogsági harcjárművek beszerzésére, bár az összegek akár még növekedhetnek is.

Címlapról ajánljuk
Tálas Péter: Putyin nagyon alacsonyra tette a nukleáris fegyverek bevetési küszöbét

Tálas Péter: Putyin nagyon alacsonyra tette a nukleáris fegyverek bevetési küszöbét

A nukleáris doktrína módosítása inkább csak a stratégiai kommunikáció része az orosz vezetés részéről, az eszkaláció most nem tűnik valószínűnek – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont John Lukacs Intézetének egyetemi docense. Hozzátette: ha a helyzet nukleáris konfliktussá fokozódna, abba belebukna a Putyin-rendszer, márpedig az orosz elnök abban érdekelt, hogy a jelenlegi rezsim minél tovább hatalmon maradhasson.

Titkosszolgálati jelentés: Oroszország vissza akarja szerezni az ellenőrzést Közép- és Kelet-Európa felett

A cseh Biztonsági Információs Szolgálat igazgatója közölte: az orosz titkosszolgálatok már most előkészítik a terepet ahhoz, hogy az ukrajnai háború lehetséges befejezése után megerősítsék Oroszország befolyását Csehországban. Michal Koudelka elutasította az orosz titkosszolgálatok képességeinek alábecsülését, szerinte a világ legjobbjai közé tartoznak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24 csoport alapító tulajdonosa
Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Miután megkapta az Egyesült Államoktók az engedélyt, Ukrajna rögtön lecsapott nagy hatótávolságú ATACMS-rakétákkal Oroszország Brjanszki területén, ahol egy lőszerraktárat ért támadás. Később nagy hatótávolságú drónokkal is támadás érte Oroszországot, ezúttal a Voronyezsi területet. Oroszország eközben megváltoztatta nukleáris doktrínáját, ami több ponton is kiterjesztette az atomfegyverek bevetésének lehetőségét. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz–ukrán háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×