eur:
415.91
usd:
402.46
bux:
0
2025. január 8. szerda Gyöngyvér
Nyitókép: Pixabay

Nagy szigorítást jelentett be az energiaügyi tárca

Jelentősen szigorodnak a gyárakra vonatkozó környezetvédelmi előírások – közölte az Energiaügyi Minisztérium.

A közlemény szerint az ipari létesítmények kibocsátására mostantól hazánkban is az Európai Unión belüli legszigorúbb szabályok vonatkoznak. Az Energiaügyi Minisztérium a magyar emberek egészségének és a környezet védelmének további erősítése céljából felülvizsgálta, és a hatósági tapasztalatok, valamint a lakossági észrevételek figyelembevételével több, különösen toxikus légszennyező anyag kibocsátási határértékét az uniós szabályozásnál szigorúbb, németországi szintre módosította a gyárak esetében.

Az új szabályozás – a németországihoz hasonlóan – egyes légszennyező anyagokra vonatkozóan az Európai Unióban a legszigorúbb határértékeket állapítja meg,

különös tekintettel a rákkeltő, mutagén, magzatkárosító (CMR) és a levegőben levő porhoz kötött, az egészségre különösen veszélyes nikkel, kobalt, mangán (NCM) anyagokra. A környezetvédelmi hatóságok a módosításnak köszönhetően tevékenység típusától függetlenül szigorúbb, a korábbiak felére, illetve ötödére csökkentett határértékeket tudnak előírni az engedélyekben – írták.

A levegőterheltségi szint határértékeiről és a helyhez kötött légszennyező pontforrások kibocsátási határértékeiről, illetve az egyes tevékenységek illékony szerves vegyület kibocsátásának korlátozásáról szóló rendeletek módosítását a tárca társadalmi egyeztetésre bocsájtotta, és arról az Országos Környezetvédelmi Tanáccsal, valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával is egyeztetett.

Ennek eredményeképpen a számottevően szigorúbb rendelkezéseket az új beruházások esetében – azaz amelyek környezetvédelmi engedélyezési eljárása még nem indult el – a jogszabály hatályba lépésétől kell alkalmazni, a folyamatban lévő engedélyezéseknél pedig 2027. január 1-jétől. A már működő gyárak esetében az új, eddiginél jóval szigorúbb kibocsátási határértékeket 2028. január 1-jétől kell alkalmazni. A kapcsolódó engedélyek módosítását minden esetben az üzemeltetőknek kell kezdeményezni – ismertetik a közleményben.

A szabályozás módosítása tovább növeli a környezetvédelmi elvárásokat a beruházókkal szemben, ami a környezetünk és a magyar emberek egészségének védelmét egyaránt szolgálja. A kormánynak minden beruházó irányába határozott elvárása, hogy a tevékenységükre vonatkozó környezetvédelmi, munkavédelmi és egyéb szabályokat betartsa. A hatóságok folyamatosan ellenőrzik a szabályok betartását, és amennyiben az ipari üzemek működése nem a jogszabályi előírásoknak, illetve az engedélyben foglaltaknak megfelelően történik, a hatóság megteszi a megfelelő lépéseket – írta az EM.

Címlapról ajánljuk
Havasi Katalin: még nagyobb baj lehet, ha nem pihenjük ki az influenzát

Havasi Katalin: még nagyobb baj lehet, ha nem pihenjük ki az influenzát

Egy erős fizikumú, jó immunrendszerű embernek általában egy hét pihenés elegendő ahhoz, hogy túl legyen a betegségen, ugyanakkor az influenza tünetei senkit sem kímélnek – mondta az InfoRádióban a Házi Gyermekorvosok Egyesületének tanácsadó elnöke. Figyelmeztetett: kezdődő influenza, illetve magas láz esetén kifejezetten káros lehet, ha valaki elkezd antibiotikumot szedni.

Kaiser Ferenc: nem kizárt, hogy a tűzszüneti vonal lesz Ukrajna és Oroszország új határa

Újabb támadást indított az oroszországi Kurszk régió ellen az ukrán hadsereg. Arról, hogy ennek az offenzívának a közelgő amerikai elnökváltás fényében mekkora jelentősége van, az InfoRádió Kaiser Ferencet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem egyetemi docensét kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.08. szerda, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
A 16 hónapos mélypont után a 16 éves mélypont sincs messze a kínai valutának

A 16 hónapos mélypont után a 16 éves mélypont sincs messze a kínai valutának

16 hónapos mélyponta gyengült a kínai yüan árfolyama a dollárral szemben. Mióta Donald Trumpot elnökké választották folyamatosan az eladói nyomás, mivel a befektetők a kereskedelmi háború negatív hatásaitól tartanak. A gyenge belső kereslet ellenére a kínai export még úgy ahogy talpon tudta tartani a kínai gazdaságot, azonban egy magas vámokkal terhelt világgazdaság kikezdhetné a világ második legnagyobb gazdaságának megmaradt növekedési potenciálját is. Ezek a félelmek köszönnek vissza a devizapiacon is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×