eur:
413.1
usd:
390.97
bux:
79279.54
2024. december 5. csütörtök Vilma
Nyitókép: Szijjártó Péter/Facebook

Szijjártó Péter összegezte az elmúlt közel ezer háborús nap tapasztalatait – videó

A fegyveres konfliktusokban való közvetítés fontosságáról és Magyarország energiabiztonságáról is egyeztetni fog katari és török kollégájával Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön New Yorkban az ENSZ Közgyűlésén.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a mediáció barátai csoport tanácskozása előtt hangsúlyozta, hogy a nemzetközi közösség válaszai rendre kudarcot vallottak a világban zajló fegyveres konfliktusok rendezését illetően, mivel jól látható, hogy a harctéren nincs megoldás, csak a tárgyalóasztalnál.

„Csatatér helyett tárgyalóasztalra, fegyverszállítások helyett diplomáciára van szükség. Így lehetne összegezni az elmúlt kis híján ezer nap tapasztalatait” – mondta. „Ma össze is gyűlünk azon országok, amelyek a mediációt, a közvetítést, a diplomáciai megoldást látják az első számú megoldásnak a fegyveres konfliktusok tekintetében” – tette hozzá.

Kiemelte, hogy a csoportot az ukrajnai háború eddigi egyetlen sikeres közvetítési kísérletét a magáénak tudó Törökországot vezeti. „Katar a másik olyan ország, amelyik kifejezetten sikeres volt az elmúlt időszakban. Ők nem az ukrajnai háború, hanem a közel-keleti konfliktus vonatkozásában. A katariak támogatása, segítsége és sikeres közbenjárása nélkül nem szabadulhatott volna ki a három magyar túsz sem, akik ma már biztonságban vannak” – mutatott rá.

„Sajnos még mindig van egy magyar állampolgárságú személy a Hamász által fogva tartott túszok között. A legutóbbi értesüléseink szerint életben van, és őszintén reméljük, hogy hamarosan végre majd létrejöhet egy olyan megállapodás az egymással szemben álló felek között, amelynek nyomán ő is visszanyerheti a szabadságát” – húzta alá, megjegyezve, hogy Katar itt egyértelműen kulcsszereplő.

Magyarország energiaellátása

Szijjártó Péter arról is beszámolt, hogy a nap folyamán találkozni fog katari és török kollégájával, akikkel a közvetítés erőfeszítések mellett egy másik igen fontos téma is napirendre fog kerülni: Magyarország energiaellátása. „Törökország már most, Katar pedig a jövőben játszhat fontos szerepet a magyar energiaellátás biztonságában” – hangsúlyozta.

Ennek kapcsán pedig tudatta, hogy a hazai földgázellátást legnagyobb részben biztosító Török Áramlat vezeték teljesen megbízható útvonalat jelent. „Ezen a vezetéken már most nagyjából annyi földgáz érkezett idén, mint a tavalyi esztendő egészében, több mint 5,5 milliárd köbméter” – tájékoztatott.

A miniszter végül kifejtette, hogy Katarral pedig már meg is indultak az érdemi egyeztetések arról, hogy miként lehet majd 2027-ből bevonni a közel-keleti országból származó cseppfolyósított földgázt (LNG) a magyar energiamixbe.

Elmondta, hogy most a lehetséges útvonalak felmérése zajlik, de ami biztos, hogy Délkelet Európában nagy szükség van a hálózat kapacitásának bővítésére. „A földgázszállítási kapacitásokat meg kell növelni, és akkor teljesen reális forgatókönyv, hogy Katarból vásárolt cseppfolyósított gáz is megjelenhet nagyjából 2027-től a magyar energiaellátásban” – közölte.

Címlapról ajánljuk

"Minden eddiginél közelebb került az ukrajnai háború vége" - közölte Szijjártó Péter

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter orosz és vatikáni kollégájával is egyeztetett csütörtökön az EBESZ külügyminiszteri szintű tanácsülésének margóján Vallettában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.06. péntek, 18:00
Fejérdy Gergely
a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója
Megbukott a francia kormány, nehéz időszak elé néz egész Európa – Híreink percről percre

Megbukott a francia kormány, nehéz időszak elé néz egész Európa – Híreink percről percre

Szerda este elvesztette a bizalmatlansági szavazást a Nemzetgyűlésben Michel Barnier francia miniszterelnök, ezzel megbukott a mindössze szeptember 5-e óta hivatalban lévő kormány. A kormány bukását az okozta, hogy a parlamenti pártok nem tudtak megegyezni a költségvetésről, amely megszorításokat tartalmazott volna. A Nemzetgyűlésben egyik erőnek sincs többsége, új választásokat ráadásul jövő nyárig nem lehet tartani, így Franciaország tartós válság elé néz, ami az egész Európai Unióra kihathat. Barnier ma hivatalosan is beadta lemondását Emmanuel Macron elnöknek, aki este 20 órakor mond majd beszédet a kialakult helyzetről.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×