A pénzügyminiszter bemutatta új rendelettervezetét az adózási szempontból nem együttműködő államok listájának módosításáról. A módosítás célja, hogy az uniós frissítéseknek megfeleljen a magyar jogrend, valamint hogy az adóelkerülés elleni küzdelem hatékonyabbá váljon, és a nemzetközi adózási normák betartását ösztönözze. A listán szerepel Oroszország is, több klasszikus offshore adóparadicsom mellett. Velük szemben szigorú szankciókat alkalmazhatnak – írja a Portfolio.
Az adózási szempontból nem együttműködő állam olyan országot jelent, amely nem felel meg a nemzetközi adózási normáknak és előírásoknak, nem tartja be például az információcsere vagy az adóelkerülés elleni intézkedéseket. Az Európai Unió évente frissíti listáját a tiltólistára vett országokkal, a pénzügyminiszter pedig most bemutatta a harmonizált rendelettervezetét:
- Amerikai Szamoa
- Amerikai Virgin-szigetek
- Anguilla
- Antigua és Barbuda
- Fidzsi-szigetek
- Guam
- Oroszország
- Palau
- Panama
- Szamoa
- Trinidad és Tobago
- Vanuatu
Az új lista több változást is hoz a korábbihoz képest. Oroszország például 2023 óta egy újabb szereplő a listán, a szankciók folyományaként kerül rá, de idén februárban lekerült a Bahama-szigetek, Belize, a Seychelle-szigetek, valamint a Turks- és Caicos-szigetek az uniós jegyzékről.
A kormány a listán szereplő országokkal szemben különböző gazdasági és pénzügyi szankciókat vezethet be, a gazdasági együttműködésnél szigorúbb eljárási szabályokat alkalmazhat, főként a cégek tőkemozgásainál.
A rendelet a társadalmi egyeztetés utáni kihirdetését követően az új lista azonnal hatályba lép, biztosítva, hogy Magyarország továbbra is részt vegyen a nemzetközi adózási normák betartásában.