eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Orbán Viktor miniszterelnök beszédet mond a Mol Poliol Komplexum átadásán Tiszaújvárosban 2024. május 14-én.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Orbán Viktor: alig várjuk, hogy a Mol vezérigazgatójára úgy tekintsünk, mint a magyar Jockey Ewingra

Kedden átadta a Mol csoport az új poliol komplexumát Tiszaújvárosban. Az ünnepségen Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató és Orbán Viktor miniszterelnök is beszédet mondott.

"2015-ben és 2018-ban köszönthettem a Japánból érkezett befektetőket és a japán állam képviselőit, most Németországból köszöntöm Ilse Henne asszonyt, a Thyssenkrupp képviselőjét. Az ő technológiájuk nélkül a fejlesztés nem valósulhatott volna meg" – kezdte beszédét Orbán Viktor.

"Ha csinálunk valamit, csináljuk világszínvonalon. Ha Mol fejlesztésre adja a fejét, nem éri be a japán és a német csúcstechnológia nélkül. Ez megnyugtató, mert a Mol Magyarország legnagyobb és legsikeresebb vállalata. Ha ők megépítenek valamit, akkor az meg van építve" – mondta a miniszterelnök.

Orbán Viktor miniszterelnök kiemelte: a Mol és a magyar gazdaság sorsa ugyanannak a könyvnek a két oldala, és ez a könyv arról szól, hogy hogyan lehet megnyerni a 21. századot, ha már a 20. századot elvesztettük. A Mol ugyanazt az utat járja be, mint a magyar gazdaság, értékelt.

"Már nemcsak olajmezői vannak és olajfeldolgozással foglalkozik, hanem régiós terjeszkedésbe kezdett, biogáz- és biodízel-üzemet hozott létre, belépett a szállítmányozási piacra és legújabban a hulladékgazdálkodásban is megkerülhetetlenné vált" – sorolta, kiemelve a folyamatban Hernádi Zsolt elévülhetetlen érdemeit.

Az üzemben gyártott poliolt Orbán Viktor szerint a laikusok hívhatják a műanyaggyártás svájci bicskájának, mert mindenre jó, az autóipartól a bútorgyártáson át az építő- és textiliparig mindenhol szükség van rá.

Mint mondta, a magyar gazdaság is feljebb lépett az értékláncokban, több lábra állt, feljebb akar lépni a termelési láncokban és egyre értékesebbé akarjuk tenni a magyar gazdaságot – ez a konnektivitás magyar stratégiája. "Mi is, nemzeti szinten is csökkenteni akarjuk az egyoldalú függőségeinket. Ebben egyébként a Mol is segítségünkre van, például azzal, hogy új földgáz- és kőolaj-lelőhelyeket talál Magyarországon. Alig várjuk, hogy a Mol vezérigazgatójára úgy tekintsünk, mint a magyar Jockey Ewingra" – mondta az egykori amerikai Dallas filmsorozat főszereplőjére utalva.

A hazai energiaszektor diverzifikálásáról és megerősítéséről szólva Orbán Viktor elmondta: új megállapodások keretében tranzitútvonalakat hoznak létre, például földgázt vesznek Katarból, zöld áramot Azerbajdzsánból. Növelik hazánk napenergia-kapacitását, közben új atomerőmű épül.

Az ország villamosenergia-igénye 50 százalékkal fog nőni 2030-ig. Ennek hátterében a kormányfő szerint az húzódik, hogy a legfejlettebb iparágakat honosítják meg.

Kifejtette: "lesznek nyugati és keleti autógyáraink, a zöldenergia tárolásához szükséges technológiánk és gyártókapacitásunk, részt veszünk az űrkutatásban, bekapcsoljuk Magyarországot a legkorszerűbb információs technológiai vérkeringésbe, felépítjük a legmodernebb európai hadiipart, feljebb lépünk az élelmiszeriparban, a gyógyszer- és a vegyiparban is".

A magyar iparpolitika képes lesz elegendő energiát és jól képzett munkaerőt is az ipar rendelkezésére bocsátani – jelentette ki a kormányfő.

A Mol tiszaújvárosi gyárában háromszáz szakképzett ember dolgozik majd. Háromszáz új, hosszú távon is versenyképes, magas hozzáadott értékű munkahely, ez háromszáz embernek biztos, kiszámítható jövőt jelent – mutatott rá.

Orbán Viktor hangsúlyozta: a mai európai politika nem támogatja az ipart, veszélyesnek tartja, korlátozni, leépíteni akarja, ezt zöldítésnek hívja, ezért az európai iparpolitikát meg kell változtatni.

A kormányfő arra kérte hallgatóságát, menjenek el szavazni az európai parlamenti választásokon, "álljanak ki a béke mellett, segítsenek elzavarni a brüsszeli háborús héjákat. Ez nélkülözhetetlen feltétele annak, hogy az az iparpolitikai építkezés, amit 14 éve elkezdtük, folytatódhasson, és Magyarországot valóban Európa egyik legvirágzóbb országává tegyük" – fogalmazott.

Hernádi Zsolt: a Mol sikere az ország sikere is

A Mol elnök-vezérigazgatója beszédében úgy vélte, hogy napjainkban a gazdasági szuverenitás cselekvőképességét az ipar adja, enélkül se Európa, se Magyarország nincs. Hazánk szuverén iparral erős lehet – mondta. A Mol legnagyobb organikus beruházása szerinte remény arra, hogy az európai és a magyar ipar megmenthető: "így tudjuk megerősíteni az országszuverenitást" – fogalmazott.

"A Mol sikere az ország sikere is", értékelt, majd kiemelte: Orbán Viktor győzze meg Európát, hogy ők is ezt az utat kövessék – írta az Index.

Elhangzott még, hogy az 1,3 milliárd eurós beruházást a kormány 131 millió eurós támogatással segítette. Az új poliolüzem Hernádi Zsolt szerint új korszakot nyit a Mol életében.

Címlapról ajánljuk
Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

„Curiosity killed the cat”, avagy a Kíváncsiság ölte meg a macskát – tartja az angol mondás. Amikor a karácsonyfáról és macskákról van szó, persze nem kell ilyen drámai kimenetelre számítani, de néhány óvintézkedés segíthet elkerülni, hogy ledőljön a fa.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×