eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Az MVM Csoport új napelemparkja Debrecenben az átadás napján, 2022. november 28-án. Az 52 ezer napelempanel üzembe helyezése 15 ezer háztartás energiaigényét fedezi, és évente több mint 33 ezer tonnával csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást.
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt

Már dobogós a napelem, de más meglepő adatok is jöttek

Látványosan nő a napelemekkel megtermelt enerigia mennyisége a magyar energiamixben. Az is egyértelmű, hogy a hazai földgázerőművek beépített teljesítőképessége csökkent.

2023-ban 4,5 százalékkal esett Magyarország bruttó villamosenergia-felhasználása a megelőző évhez képest a Mavir előzetes, a háztartási méretű kiserőművek (HMKE) és az önfogyasztásra termelő erőművek termelési adatait nem tartalmazó statisztikája szerint, az import aránya pedig 11 éves mélypontra, 24,1-ra eset - írja a Portfolio.hu. Ennek apropóján megvizsgálták, hogy miképpen alakult az energiamix, azaz miből állítják elő itthon az energiát.

Ami biztos, hogy tavaly rekord mélységbe, 6,2 százalékra esett a hazai szén-/lignit erőművek részaránya a bruttó felhasználás fedezésében. Lényegében a Mátrai Erőműről van szó.

A földgáztüzelésű erőművek részaránya a hazai bruttó villamosenergia-felhasználásban 16,5 százalékra süllyedt. 2008-ban még 34,9 százalék volt a gázerőművek súlya a felhasználás fedezésében, 2014-ig azonban 10,8 százalékra zuhant, majd 2020-ig 20,6 százalékra emelkedett.

Jön a napelem

2023-ban folytatódott a naperőművek részarányának növekedése is. A napelemparkok a hazai áramigény 10 százalékát elégítették ki, miután 2022-ben ez az arány még csak 6,7 százalék volt, 2018-ban pedig még az 1 százalékot sem érte el. Ebbe a lakossági napelemek nincsenek benne, az iparági becslés szerint ez további egyharmadot tesz ki, azaz reális becslés, hogy megközelítőleg 14 százalék lehet az össznapelemtermelés a hazai bruttó felhasználásban.

Ezzel Magyarország Görögország után (18,83 százalék), a második helyen áll az EU-ban.

Paks az első

Az atomerőmű termelése a bruttó felhasználás 36,4 százalékát fedezte 2023-ban, ami 2016 óta (36,5 százalék) a legmagasabb arány.

Otthoni napelem

A háztartási napelemek (HMKE) érdekes "torzítják" az adatokat. Miközben a Mavir adatai azt mondják, hogy az ipari energiatermelés 10 680,7 MW-ra csökkent az előző évi 10 980,7 MW-ról. (A 300 MW-os csökkenés a 2017 óta tartó, nagyrészt a naperőművi kapacitás növekedésének köszönhető emelkedő trendet törte meg.)

A HMKE-k becsült adatait is beszámítva azonban inkább növekedésről beszélhetünk, mintegy 550 MW-tal nőhetett a teljes termelés.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×