eur:
404.94
usd:
375.5
bux:
76478.67
2024. november 8. péntek Zsombor
Napelemek a Mol 6,71 megawatt teljesítményű napelemparkjában Százhalombattán, az olajfinomító területén 2019. október 18-án. A Mol Százhalombattán, Tiszaújvárosban és Füzesgyarmaton állított üzembe napelemparkot, összesen 18,4 megawatt teljesítménnyel.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Nemzetközi vizekre evezhet a magyar kormány napelemügyben

Hazánk is csatlakozhat a napenergia-források jobb kiaknázását megcélzó új szervezethez, a Nemzetközi Napenergia Szövetséghez.

A magyar kormány a Nemzetközi Napenergia Szövetség (ISA) megalakításáról szóló keretmegállapodás kormányrendelet formájában történő kihirdetésére készül. A szövetség célja, hogy összehangolja a napenergia felhasználását és fejlesztését az egyes országok között, valamint csökkentse a finanszírozási és technológiai korlátokat – írja a Portfolio.

A magyar kormány hivatalos honlapján közzétett rendelettervezet szerint Magyarország is csatlakozna az India kezdeményezésére alapított Nemzetközi Napenergia Szövetséghez. Az ISA azért jött létre, hogy a napenergia elérhető legyen az egyes energiaközösségek és a fejlődő országok számára is.

A szervezet ennek finanszírozására az évtized végéig több mint 1000 milliárd dollárt szeretne felhasználni. Ezt a pénzt a többi között a megújuló energiaforrásokhoz szükséges technológiára költik majd.

Az ISA alapítódokumentuma ösztönzi a tagországok közötti együttműködést, a tudás és technológia megosztását, valamint a napenergia-források jobb kiaknázását. A szövetséghez várhatóan csatlakoznak az ENSZ-tagállamok, valamint olyan partnerszervezetek, amelyek támogatják az ISA célkitűzéseit. A székhelyük Indiában lesz, ahol megtárgyalják majd a napenergiával kapcsolatos kutatások és fejlesztések tapasztalatait.

Az indiai kormány 27 millió dollárral támogatta a Nemzetközi Napenergia Szövetség létrehozását. Ebből az összegből finanszírozzák a törzsalap elindítását, az infrastruktúra kiépítését és az első, ötéves ciklus felmerülő kiadásait.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.

Már formálódik az új Trump-adminisztráció – íme, a lehetséges nevek

Donald Trump megkezdte az elnöki adminisztráció összeállításának előkészítését - közölte a november 5-én elnökké választott republikánus politikus hatalomátvételért felelő szervezete csütörtökön.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Széllel szemben is dübörög a Mol gépezete

Széllel szemben is dübörög a Mol gépezete

Ma hajnalban közzétette idei harmadik negyedéves gyorsjelentését a Mol. A legfrissebb számok messze vannak azoktól az eredményektől, amiket az energiaválság okozta magas olajár-környezetben tudott hozni a társaság, ráadásul az elmúlt hónapokban több tekintetben is kedvezőtlenül alakultak a fundamentumok a Mol körül, elég csak a csökkenő olajárakra, a Brent-Ural árkülönbözet visszaesésére és a finomítói prémiumok csökkenésére gondolni. Azonban ebben a nehezített környezetben is nagyon erős negyedévet tudott zárni az olajcég, ami többek között a kiugróan magas kitermelésnek és finomított termékértékesítésnek volt köszönhető.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×