eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Unsplash.com

Jön Európa első lítiumfinomítója, lökést kaphat az elektromosautó-gyártás

Az Egyesült Királyságban épül meg a kontinens első és legnagyobb lítiumfinomító üzeme. A tervek szerint ebben a korábban épült létesítményekhez képest 80 százalékkal kisebb karbonlábnyommal dolgoznak majd.

A megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos vállalások miatt az elmúlt években egekbe szökött az ércfém iránti kereslet, hiszen a lítium kulcsfontosságú eleme az elektromos járművek (EV) akkumulátorainak.

Számítások szerint 2030-ra az újonnan forgalomba állított autók 60 százaléka lítiumion-akkumulátorokkal fog működni, ami azt is jelenti, hogy a gyártók Kelet-Ázsiára kénytelenek támaszkodni, ahol jelenleg a világ lítiumának 89 százalékát finomítják – írja az Euronews-t szemlézve a Napi.hu.

Az Egyesült Királyság kormánya most azonban zöld utat adott egy helyi székhelyű vállalatnak, a Green Lithiumnak, hogy finomítót építsen az angliai Teesside-ben, lendületet adva a brit és európai autógyártóknak.

Az üzem várhatóan 2027-ben kezdi meg a működését, és

évi mintegy 50 ezer tonna akkumulátorhoz szükséges lítiumot állít majd elő, amivel egymillió elektromos autót képesek kiszolgálni

– állítja a Green Lithium.

Sean Sargent, a Green Lithium vezérigazgatója szerint 2030-ra körülbelül 800 ezer tonna akkumulátorra lesz szükség az élénkülő piac miatt. Az Euronews példaként említi, hogy egy Tesla S-Model 12 kilogramm lítiumot használ.

A teeside-i üzembe Nyugat-Ausztráliából tervezik importálni a szpodumén nevű ásványt, amiből kivonják a lítiumot és finomítják olyan vegyi anyaggá, amit akkumulátorokban lehet felhasználni. A cég a finomítás karbonlábnyomát alacsony energiafelhasználású eljárásokkal tervezi csökkenteni, a hagyományos létesítményekhez képest 80 százalékkal.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×