620 milliárd forintos hiány alakult ki az államháztartás központi alrendszerében, ekkora áprilisi mínuszra még soha nem volt példa; az első négy hónap alatt 2700 milliárd forint felett alakult a kumulált deficit, ami már az éves tervnek a 80 százalékára rúg.
Hogy mi lehet ennek az oka, arról Csiki Gergely, a Portfolio elemzője az InfoRádióban elmondta, hogy ha folytatódott az első háromhavi trend, akkor alapvetően ennek mind a bevételi, mind a kiadási oldalon van magyarázó oka.
"Elsősorban
a gazdaság vártnál kedvezőtlenebb folyamatai magyarázzák ezt
és hagynak mély nyomot a költségvetés bevételi és kiadási oldalán."
Az áfabevételeket kiemelve rámutatott, az első 3 hónapban alig-alig növekedett az áfabevételek sora, mintegy 5-7 százalékkal csupán, miközben 25 százalékos inflációval találkozhattunk "év per év alapon",
"A lakosság fogyasztásába, költésébe már jelentős mértékben beleharap az infláció, az emberek takarékosabban vásárolnak, másképp vásárolnak, kevesebb áfabevétel keletkezik a költségvetésben."
Közben a nyugdíjkiadások "magasabb összegben valósulnak meg", az év további részében nagyobb összegben kell kompenzálni.
"A 15 százalékos, megvalósult emelés lehet akár 19-19,5 százalékos idei éves átlagos inflációnak megfelelő is, ami a költségvetésnek 220-240 milliárd forintos többletkiadás. És a kamatkiadások is jelentős, több száz milliárdos pluszban vannak a tervezetthez képest" - ecsetelte Csiki Gergely.
Az áfabevételekre visszatérve elmondta még,
a jelenlegi folyamatok folytatódása nem sok jót ígér a költségvetés számára.
A Pénzügyminisztérium számításai szerint jelentős kiadások fordultak a rezsicsökkentésre, emiatt idén is módosították a költségvetést. A rezsivédelem áprilisban 170 milliárdot emésztett fel egyetlen hónap alatt.