eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Elemző: nyárig várni kell az élelmiszerárak csökkenésére

A mezőgazdasági felvásárlási árak - amelyek nem azonosak a bolti árakkal - változásáról érkezett friss adatsor, ebből lehet következtetni a következő hónapok folyamataira.

Februárban 27 százalékkal voltak magasabbak a mezőgazdasági felvásárlási árak, mint egy évvel korábban, a drágulás üteme azonban már 4,6 százalékponttal lassabb a januárinál - derült ki a Központi Statisztikai Hivatal adataiból. A mezőgazdasági felvásárlási árak 2022 szeptemberében tetőztek, akkor egy év alatt 61 százalékos volt az árak emelkedése.

Utóbbi tetőzés mögött az állt, hogy a tavaly februárban kitört ukrajnai háború miatt a tőzsdei kereskedők beárazták az ellátásbiztonság kockázatát, ezt kellett pluszban megfizetni. Most viszont ennek a tőzsdei prémiumnak az eltűnését lehet látni az adatokban. Míg 2021 februárjában 70 forint volt a búza kilogrammja, addig 2022 márciusára 120 forintra ugrott, majd pedig 2023 januárjára visszakorrigált 100-110 forint környékére.

Arról, hogy mikor állhat meg az árnövekedés, Héjja Csaba, az MKB bank és a Takarékbank szenior elemzője elmondta: gabonák esetében a magyar piacon is a nemzetközi árutőzsdék árai a meghatározóak, több gazdasági folyamattal együtt. A jövőbeni árszintre az alábbiakból lehet következtetni.

  • Erősödött a forint, ez csökkenti az árakat.
  • A nemzetközi gabonatőzsdéken is esnek az árak, mivel bő gabonakínálatot (például nagy mennyiségű amerikai és orosz búzaexportot) vetítenek előre idénre.
  • Van egy olyan hatás is, ami recessziós félelemnek nevezhető: gazdasági megtorpanás esetén a fogyasztók kevesebbet vásárolnak, ami szintén lefelé viszi az árakat.

A szakember kiemelt néhány részpiacot, ahol más a helyzet, ahol nem számíthatunk kedvező folyamatokra, vagy csak később.

  • Burgonya: nem látszik a drágulás lassulása a szűkös kínálat miatt.
  • Zöldségfélék: még csak most kezd beárazódni, hogy drágább volt az energia és a műtrágya.
  • Állati termékek: az általuk elfogyasztott takarmány az épp olcsóbbá váló gabonákból készül, ezért itt meg fog jelenni a közeljövőben a csökkenés.

A mezőgazdasági termelői árakban összességében a tetőzést nyárra várja Héjja Csaba, mert amíg a búza árában volt tetőzés tavaly júniusban-szeptemberben, az állati termékeknél lehet, hogy ugyanez idén januárra tolódik ki.

Mindezek hatására

az élelmiszer-inflációban a fordulat valamikor nyáron bekövetkezhet

- jósolta az MKB bank és a Takarékbank szenior elemzője.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×