eur:
411.25
usd:
392.96
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
MACHELEN, FLEMISH BRABANT - DECEMBER 29: ESSO flags are seen on December 29, 2022 in Diegem, Belgium. Esso is a brand associated with the American oil company ExxonMobil. The name is derived from the initials of Standard Oil, when it was called, before 1911, Eastern States Standard Oil (ESSO). In 1972, this brand was largely replaced in the United States by the Exxon brand after purchasing Humble Oil, while Esso remained in widespread use elsewhere in the world. The American group ExxonMobil seized Wednesday the Court of Justice of the European Union against the tax on the superprofits of the energy giants decided by Brussels, which could according to the company discourage investments. Adopted at the end of September and officially called the temporary solidarity contribution, this charge is supposed to be paid by the producers and distributors of oil, gas and coal who have made enormous profits thanks to the surge in prices following the war in Ukraine. (Photo by Thierry Monasse/Getty Images)
Nyitókép: Thierry Monasse/Getty Images

Beperelte az Exxon az EU-t az olajcégek extraprofitadója miatt

Több pert is indított az amerikai olajtársaság, amely leányvállalatai által európai országokban is jelen van.

Az ExxonMobil szerdán bejelentette, hogy pert indított az Európai Unió hatóságai ellen az energiavállalatokra kivetett különadó miatt, amellyel az olajpiaci szereplők magas nyereségéből akarnak részesedést szerezni – írta a The Wall Street Journal. Az amerikai vállalat szerint a különadó kontraproduktív, mivel aláássa a befektetői bizalmat és visszafogja a befektetési hajlandóságot.

Az Exxon közölte, hogy német és holland leányvállalatai, a Mobil Erdgas-Erdöl és az ExxonMobil Producing Netherlands, szerdán keresetet nyújtottak be az Európai Bíróságon, a kereset a vállalatokra kivetett extra nyereségadó eltörlésére irányul.

A cikket idéző vg.hu emlékeztet: az Európai Unió Tanácsa szeptember végén tárgyalta és fogadta el az energiaszektort célzó EU-s különadó-rendelet tervezetét. Eszerint a tagállamok az energiaszektorban keletkező extraprofitból költségvetési bevételként részesülnek.

Az EU a többletnyereség megadóztatásán beszedett pénzt – amely a bizottság becslése szerint 25 milliárd euró lehet – a kiszolgáltatott háztartások, vállalatok és az energiaigényes iparágak megsegítésére akarja fordítani. Az adó alapja az elmúlt négy év átlagprofitja feletti rész, amelyre 20 százalékos adót vetnek ki.

Az Exxon csoportszinten közel 20 milliárd dolláros nyereséget ért el a harmadik negyedévben. A társaság pénzügyi igazgatója szerint az összeurópai adó kivetése legalább 2 milliárd eurónyi extrakiadást jelentene az olajvállalat számára 2023 végéig. A egyébként cég az elmúlt évtizedben 3 milliárd eurót fektetett a kontinens olajfinomító projektjeibe.

(A nyitóképen: a belga Diegem Esso benzinkútjai. Az európai hálózat az amerikai ExxonMobile céghez tartozik.)

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×