eur:
393.02
usd:
366.42
bux:
0
2024. április 26. péntek Ervin
Motor Oil Splashes At The Old Newspapers Background
Nyitókép: Elena Popova/Getty Images

Fájón csökkentheti az olajkitermelést Oroszország

Nem tudná eladni a végterméket.

Jelentősen, akár 5-7 százalékkal is visszavághatja az olajkitermelését Oroszország a nemzetközi ársapkák bevezetése és az olajembargó miatt 2023-ban. Erről az orosz kormányfőhelyettes, Alexander Novak beszélt egy tévés interjúban.

A Reuters hírügynökség közlése szerint Novak arról beszélt, hogy a napi kitermelést 500 ezer és 700 ezer hordóra csökkenthetik – írja a VG. Az Európai Unió, a G7-országok és Ausztrália december 5-én vezetett be ársapkát az orosz olajra: 60 dollárban maximalizálták a hordónkénti árat, emellett embargót vetettek ki a tengeri úton érkező orosz olajra.

A gazdasági lap emlékeztet, hogy az orosz költségvetés bevételei is összeomlani látszanak az export hanyatlásával együtt, így a december 16-ig tartó héten az exportjáradék összege 54 százalékot, 77 millió dollárt zuhant, és mindössze 66 milliót tett ki a Bloomberg számításai szerint, ami az idei legalacsonyabb érték. Ugyanakkor

az orosz olajexport rendkívüli mértékű csökkenése hiányokhoz is vezethet az olajpiacon.

Vlagyimir Putyin csütörtökön azt ígérte, hogy rendeletben reagál majd országa az ársapkára. Novak most erről is elárult részleteket: várhatóan megtiltják az árusítást azon országok számára, amelyek csatlakoznak az ársapkához.

Címlapról ajánljuk
Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Nagyjából a Magyar Nemzeti Bank várakozásainak megfelelő adatokat vár idén a magyar gazdaságtól Isépy Tamás, a Századvég makrogazdasági üzletágvezetője és Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője. Úgy vélik, az elmúlt időszak gazdasági válságainak egyik legfőbb tapasztalata, hogy sokkal több váratlan helyzetre kell felkészülnie a világnak.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
A magyar államadósság fontos része, mégis alig tudunk róla valamit: mire jó a Diszkont Kincstárjegy?

A magyar államadósság fontos része, mégis alig tudunk róla valamit: mire jó a Diszkont Kincstárjegy?

Az elmúlt években újra emelkedett a Diszkont Kincstárjegyek (DKJ) aránya a magyar adósságfinanszírozáson belül, azt követően, hogy 2015-2021 között jelentősen visszaesett az állományuk. A Diszkont Kincstárjegy fontos likviditáskezelési eszköz, ezzel tudja ugyanis a finanszírozási igény rövidtávú ingadozását simítani az állam. 2024-ben fontos változások tapasztalhatók ezen a piacon, jelentősen csökkenhet a forgalomban lévő sorozatok száma és hamarosan elindulhat a csereaukciós rendszer.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×