eur:
410.89
usd:
392.2
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pixabay

Baj van, hat hete áll a mézpiac

A nyári aszály miatt, főként a Dunától keletre a szokásos mézmennyiség felét tudták a méhészek előállítani – mondta érdeklődésünkre Haász Ferenc, a Békés Megyei Göndöcs Benedek Méhész Egyesület alapító elnöke. Hat hete komoly gondokat tapasztalnak a mézértékesítésben.

A Dunától keletre a napraforgó meghatározó bevételi forrása a méhésztársadalomnak, róla a méhek jelentős mennyiségű "alapanyagot" tudnának gyűjteni, ám idén az aszály miatt jelentős károkat szenvedtek el a napraforgótáblák, a szárazság miatt pedig nektárhiány lépett fel.

Mint Haász Ferenc, a Békés Megyei Göndöcs Benedek Méhész Egyesület alapító elnöke ebből kiszűrte, a szokásos nektármennyiség fele sincs idén, a repce pedig nem olyan növény, amely sokat hozzá tudna tenni, igaz, az akácméz termése "jó közepes" lehet.

Az összkép tehát nem túl rózsás.

"Sajnos kellemetlen a helyzet, az átlagosnál jóval gyengébb termelési évet zártunk, de ennél is nagyobb gond talán, hogy

a mézpiac már hat hete leállt, nincs mézértékesítés, nagyon sok termelőnél pedig ottragadt a kevés megtermelt méz is, nincs bevételi forrásuk"

– ecsetelte.

De miért áll hat hete a mézpiac?

"Hivatalos információnk nincsen, nem is tudunk arról, hogy mi miatt áll, az országos egyesületünk is csak találgatja az okokat. Valószínűleg több összetevős a dolog:

  • a nyugati kereskedők, kicsomagoló-üzemek kevesebb mézet igényelnek, mint a korábbi években, a recesszió hatásaitól félve,
  • lehetséges, hogy a megtermelt ukrán méz jóval korábban került piacra a szokásosnál,
  • nem tudni, a mézkereskedők milyen úton, honnan szereztek be olcsó mézet, lehet, hogy Európán kívülről is"

– vélekedett Haász Ferenc.

Ebben a helyzetben amit tenni tudnak, jelzést tettek a szaktárca felé, de azonnal intézkedést nem lehet tenni, de azok a vállalkozók, akik pár éve vettek fel 10-12-15 millió forintnyi kölcsönt,

"a mézzel nem tudnak fizetni a boltban, az iskolában pedig az étkezésért;

ha a mézüket nem tudják eladni, még teljesíteni sem tudják a vállalt feltételeket" – tette hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×