eur:
409.42
usd:
389.9
bux:
78829.2
2024. december 18. szerda Auguszta
Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke azonnali kérdésre válaszol az Országgyűlés plenáris ülésén 2020. október 26-án.
Nyitókép: MTI/Soós Lajos

MNB-jóslat: a fizikai pénz el fog tűnni

A jövő a digitális jegybankpénzé, a jegybankoknak ugyanakkor nem szabad kiadniuk a kezükből a pénzkibocsátás monopóliumát – mondta egy konferencián a Magyar Nemzeti Bank alelnöke, Virág Barnabás.

A pénz digitalizációja nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség is, ilyen szempontból Virág Barnabás jegybanki alelnök szerint éppen egy korszakváltás határán vagyunk, amit több tényező is alátámaszt. Az MNB vezetőhelyettese a Pénz digitalizációja – kulcs a XXI. századhoz címmel adott elő a Portfolio Future and Finance 2022 konferenciáján.

A korszakhatárt jelző tényezők:

  • rendkívüli infláció
  • új technológiák megjelenése
  • geopolitikai súlyponteltolódás
  • globalizációs megatrendek megjelenése

Virág Barnabás úgy vélekedett, ezek miatt a 2020-as évek nagy átalakulást hozhatnak. Szerinte a pénzteremtés monopóliuma a jegybanktól fokozatosan áttolódott a kereskedelmi bankokhoz.

"A kereskedelmi bankok a hitelezésen keresztül, illetve a visszafogott szabályozás következtében gyakorlatilag 2008-at megelőzően önmagukban is óriási mennyiségű pénzt voltak képesek teremteni. Ennek a kockázatait hozta el akkor a válság, azt láttuk, hogy ez komoly stabilitási problémákat okoz a világban. A jegybanki reakció ilyenkor értelemszerűen az, hogy az ingát el kell kezdeni a másik irányba téríteni, és mindent leszabályozni. Erről szólt az elmúlt évtized, visszaszerezni a pénzteremtési monopóliumot a kereskedelmi bankoktól, egyre szorosabb kontroll alá vonni a hitelteremtés folyamatát" – részletezte.

Eközben a bankrendszeren kívüli szereplőktől elindultak olyan szabályozók, amelyek részben előremutatók az alkalmazott technológiákban, részben viszont újabb kockázatokat építenek fel, amelyekre mindenképpen reagálni kell a jegybankalelnök szerint.

"A fizikai pénz el fog tűnni, átkerül a digitális világba. Nagy kérdés viszont, hogy

ki fogja kibocsátani ezt a pénzt, állami vagy piaci szereplők, algoritmusok;

én azt gondolom, hogy a válasz egyértelmű, a jegybankok abba az irányba mozdulnak, hogy a szuverenitást meg kell őrizni, a pénzkibocsátást azt továbbra is csak az állam teheti" – szögezte le Virág Barnabás.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
András herceg korábbi kínai bizalmasa a brit elit belső köreiben kémkedhetett

András herceg korábbi kínai bizalmasa a brit elit belső köreiben kémkedhetett

Londonban napok óta újabb botrány dagad András herceg körül. Állítólag egy kínai üzletember angliai tanulmányai után egyre feljebb jutott a ranglétrán, üzleti csúcstalálkozók szervezésében is részt vett, majd évekkel később a brit belső elhárítás „titkos és megtévesztő tevékenységgel foglalkozó ügynöknek” nyilvánította. Egy bírósági döntés nyomán most megnevezték a volt kereskedelmi tanácsost, aki beférkőzött a brit elitbe.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.18. szerda, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Elromlott a hangulat az amerikai tőzsdéken

Elromlott a hangulat az amerikai tőzsdéken

Ma volt a Magyar Nemzeti Bank kamatdöntése, ahol a Monetáris Tanács a várakozásoknak megfelelően változatlanul hagyta az alapkamatot, erre reagálva kisebb esést láthatunk az OTP részvényénél. Nemzetközi szinten a német Ifo index alakulása érkezett, amely alapján elmondható, hogy megint romlott az üzleti hangulat a kontinens legnagyobb gazdaságában, ennek is köszönhetően nem csak a hazai, de a nemzetközi piacokon is borongós ma a tőzsdei hangulat. Amerikában sincs hiány izgalmakból: a mai eséssel kritikus szintre került az Nvidia árfolyama, miközben egy brutális célár-emelésnek is köszönhetően tovább szárnyal a Tesla részvénye.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×