eur:
401.64
usd:
364.55
bux:
72649.8
2024. október 3. csütörtök Helga
Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke azonnali kérdésre válaszol az Országgyűlés plenáris ülésén 2020. október 26-án.
Nyitókép: MTI/Soós Lajos

MNB-jóslat: a fizikai pénz el fog tűnni

A jövő a digitális jegybankpénzé, a jegybankoknak ugyanakkor nem szabad kiadniuk a kezükből a pénzkibocsátás monopóliumát – mondta egy konferencián a Magyar Nemzeti Bank alelnöke, Virág Barnabás.

A pénz digitalizációja nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség is, ilyen szempontból Virág Barnabás jegybanki alelnök szerint éppen egy korszakváltás határán vagyunk, amit több tényező is alátámaszt. Az MNB vezetőhelyettese a Pénz digitalizációja – kulcs a XXI. századhoz címmel adott elő a Portfolio Future and Finance 2022 konferenciáján.

A korszakhatárt jelző tényezők:

  • rendkívüli infláció
  • új technológiák megjelenése
  • geopolitikai súlyponteltolódás
  • globalizációs megatrendek megjelenése

Virág Barnabás úgy vélekedett, ezek miatt a 2020-as évek nagy átalakulást hozhatnak. Szerinte a pénzteremtés monopóliuma a jegybanktól fokozatosan áttolódott a kereskedelmi bankokhoz.

"A kereskedelmi bankok a hitelezésen keresztül, illetve a visszafogott szabályozás következtében gyakorlatilag 2008-at megelőzően önmagukban is óriási mennyiségű pénzt voltak képesek teremteni. Ennek a kockázatait hozta el akkor a válság, azt láttuk, hogy ez komoly stabilitási problémákat okoz a világban. A jegybanki reakció ilyenkor értelemszerűen az, hogy az ingát el kell kezdeni a másik irányba téríteni, és mindent leszabályozni. Erről szólt az elmúlt évtized, visszaszerezni a pénzteremtési monopóliumot a kereskedelmi bankoktól, egyre szorosabb kontroll alá vonni a hitelteremtés folyamatát" – részletezte.

Eközben a bankrendszeren kívüli szereplőktől elindultak olyan szabályozók, amelyek részben előremutatók az alkalmazott technológiákban, részben viszont újabb kockázatokat építenek fel, amelyekre mindenképpen reagálni kell a jegybankalelnök szerint.

"A fizikai pénz el fog tűnni, átkerül a digitális világba. Nagy kérdés viszont, hogy

ki fogja kibocsátani ezt a pénzt, állami vagy piaci szereplők, algoritmusok;

én azt gondolom, hogy a válasz egyértelmű, a jegybankok abba az irányba mozdulnak, hogy a szuverenitást meg kell őrizni, a pénzkibocsátást azt továbbra is csak az állam teheti" – szögezte le Virág Barnabás.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

A lakhatást és a jelentős bérnövekedést segítő programot indít a kormány

Három újabb gazdaságélénkítő programról, a GYSEV magyar kézbe vételéről, a Magyarország elleni újabb uniós eljárásról, az Airbnb-tilalom lehetőségeiről, Orbán Viktor olaszországi látogatásáról és az új Nemzeti Galériáról is beszélt Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.04. péntek, 18:00
Dezső Tamás
a Migrációkutató Intézet főigazgatója
Százmilliárdos pénzeső hullik jövőre a magyar lakáspiacra

Százmilliárdos pénzeső hullik jövőre a magyar lakáspiacra

A várakozások szerint jövő év januárjától május végéig mintegy 1200 milliárd forintnyi állampapírpiaci kamatkifizetésre kerül sor, és további bő 900 milliárd forintnyi állampapír jár le. Ahogy korábbi cikkünkben írtuk, 2025 egészében mintegy 3000 milliárdos tőke- és kamatkifizetés terheli majd az államkasszát, amiből 1800 milliárdot csak a prémium állampapírokra kell kifizetnie az államnak. Hogy ezek az összegek hol találják meg végül a helyüket, mekkora részben vándorolhatnak át a lakáspiacra, és ez milyen hatásokkal járhat, arról az október 9-i „Százmilliárdok jelenhetnek meg a lakáspiacon” című online Signature Klubunkon lakás- és állampapírpiaci szakértőkkel fogunk beszélgetni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×