Infostart.hu
eur:
382.2
usd:
328.23
bux:
108922.07
2025. december 6. szombat Miklós
A neon tube graph in a communist style room
Nyitókép: Jonathan Kitchen/Getty Images

Már csak két nap és itt az igazi magyar csodakötvény

Nagyrészt a teljes, jelenleg éves szinten 20 százalékos hazai inflációs hatás ellensúlyozható az egyik magyar állampapír tartásával, aminek szombattól 16,66 százalékra emelkedik az éves kamatlába. Az idei évre várt átlagos inflációhoz (13,5–14,5 százalék a hivatalos jegybanki prognózis) mérve pedig még reálkamatot is biztosít.

A 2027/B nevű, változó kamatozású Magyar Államkötvényről van szó, aminek október 22-én, szombaton esedékes a kamatfordulója – hívja fel a figyelmet a VG.

Mint írják, a következő három hónapig a szerdai, három hónapos bankközi kamatláb (BUBOR) szerint fizet a kötvény, ami 16,66 százalék. Tehát aki például egymillió forintot befektet, három hónap múlva, január 22-én 41 650 forint adómentes kamatot kap. A 2027/B kötvény eredeti kibocsátási napja 2019. június 1. után volt, tehát nem keletkezik adófizetési kötelezettség a realizált kamat után.

A 16,66 százalékos kamat bőven felülmúlja az aktuális piaci kötvényhozamokat, a hároméves állampapír referenciahozama a keddi adatok szerint 13,81 százalék, míg a 12 hónapos diszkontkincstárjegyé 12,97 százalék. A hosszabb idejű befektetések éves hozama még alacsonyabb, de még a 15 éves állampapír is 10 százalék feletti éves hozamot biztosít a lejáratig tartást feltételezve – teszik hozzá.

Jövőre viszont már a Prémium Magyar Állampapírok is „utolérik magukat”, ha beigazolódnak a várakozások, és az idei éves infláció a Magyar Nemzeti Bank várakozása szerint alakul, akkor az 1,5 százalékos prémiummal megfejelve 15-16 százalék kamatot fog fizetni.

A lakossági befektetők már erre készülve rekordmennyiségben vásárolják a PMÁP-papírokat, a múlt héten 203 milliárd forintért jegyeztek.

A szombattól éllovasnak tekinthető 2027/B kötvényből szeptember végén 977,5 milliárd forintnyi volt az intézményi és magánbefektetők birtokában, pedig a most véget érő negyedéves kamatperiódusban még jóval szerényebb, „csak” 11,56 százalékos kamatot fizetett.

Címlapról ajánljuk
Varga G. Gábor: még egy olyat, mint az azerbajdzsáni repülőgép szerencsétlensége volt, nem engedhet meg magának a légi közlekedés

Varga G. Gábor: még egy olyat, mint az azerbajdzsáni repülőgép szerencsétlensége volt, nem engedhet meg magának a légi közlekedés

Az orosz-ukrán háború az elmúlt három és fél évben jóformán az egész világon megváltoztatta a légi közlekedést, hiszen Ukrajna felett tilos civil gépekkel repülni, Oroszország légterét pedig a kölcsönös szankciók miatt számos légitársaság nem használhatja. Ez mindent átalakított: az útvonalakat, a menetrendeket és az árakat is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.08. hétfő, 18:00
Szlávik János
a Dél-Pesti Centrumkórház infektológiai osztályának vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×