eur:
410.9
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Az Oroszországból Németországba földgázt szállító csővezeték, az Északi Áramlat 1 Kanadában megjavított turbinája a Siemens Energy német energetikai vállalat mülheimi üzemében 2022. augusztus 3-án. Scholz szerint nincs akadálya a turbina Oroszországba szállításának, amelynek hiányára hivatkozva a Gazprom orosz vállalat egyötödére csökkentette az Északi Áramlat-1-en Németországba szállított földgáz mennyiségét.
Nyitókép: MTI/EPA/Sascha Steinbach

Bejelentés: a Szibéria ereje 2 váltja ki az Északi áramlat 2-t

Alekszandr Novak energiaügyi miniszter közölte, hogy az évek óta tárgyalás alatt álló Szibéria ereje 2 kerül az Északi áramlat 2 helyébe.

Az Északi áramlat 2 építését 2021 szeptemberében fejezték be az oroszok, a gázvezeték Európába, elsősorban Németországba szállított volna gázt. Az engedélyeztetési eljárást már 2021-ben felfüggesztették a német hatóságok, majd közvetlenül Ukrajna megszállása előtt Olaf Scholz kancellár leállította a projektet.

Novak az orosz állami televízióban kapta a kérdést arról, hogy az ázsiai vezeték az európait váltja-e ki Oroszország energiastratégiájában, válasza pedig igen volt - áll a Euronews cikkében.

A miniszter korábban beszélt arról, hogy a Kínával a közeljövőben aláírandó szerződés értelmében évente 50 milliárd köbméter gázt szállítanak majd a Szibéria ereje 2 segítségével az országnak.

Ez nagyságrendileg megegyezik a szeptemberben leállított Északi áramlat 1 kapacitásával, amely 55 milliárd köbméter.

Ez az Oroszországot és Németországot összekötő hálózat vitte az unióba szállított orosz gáz harmadát.

A Szibéria ereje 2 segítségével az energiaéhes kínai gazdaságot Mongólián keresztül tudja Oroszország gázzal ellátni, az építkezés 2024-ben indul. A hálózat a Szibéria ereje 1 helyébe lép, amely Kelet-Szibériából szállított gázt Észak-Kínába.

Az oroszországi gázexport 2022-ben "mintegy 50 milliárd köbméterrel csökken" - tette hozzá Novak a csütörtöki interjúban. ezzel párhuzamosan évente 20 milliárd köbméterrel emelik a kínai exportot. A Bajkál-tó melletti Kovitka mező 2023 elején történő csatlakoztatása a Szibéria ereje hálózathoz jelentősen hozzájárul majd ehhez a növekedéshez.

2025-ben - abban az évben, amikor a vezeték eléri maximális kapacitását - több mint 61 milliárd köbméter orosz gázt szállítanak majd Kínába.

Az olaj- és gázpiaci kilátásokról beszélt Pletser Tamás az InfoRádió Aréna című műsorában:

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×