Az Északi áramlat 2 építését 2021 szeptemberében fejezték be az oroszok, a gázvezeték Európába, elsősorban Németországba szállított volna gázt. Az engedélyeztetési eljárást már 2021-ben felfüggesztették a német hatóságok, majd közvetlenül Ukrajna megszállása előtt Olaf Scholz kancellár leállította a projektet.
Novak az orosz állami televízióban kapta a kérdést arról, hogy az ázsiai vezeték az európait váltja-e ki Oroszország energiastratégiájában, válasza pedig igen volt - áll a Euronews cikkében.
A miniszter korábban beszélt arról, hogy a Kínával a közeljövőben aláírandó szerződés értelmében évente 50 milliárd köbméter gázt szállítanak majd a Szibéria ereje 2 segítségével az országnak.
Ez nagyságrendileg megegyezik a szeptemberben leállított Északi áramlat 1 kapacitásával, amely 55 milliárd köbméter.
Ez az Oroszországot és Németországot összekötő hálózat vitte az unióba szállított orosz gáz harmadát.
A Szibéria ereje 2 segítségével az energiaéhes kínai gazdaságot Mongólián keresztül tudja Oroszország gázzal ellátni, az építkezés 2024-ben indul. A hálózat a Szibéria ereje 1 helyébe lép, amely Kelet-Szibériából szállított gázt Észak-Kínába.
Az oroszországi gázexport 2022-ben "mintegy 50 milliárd köbméterrel csökken" - tette hozzá Novak a csütörtöki interjúban. ezzel párhuzamosan évente 20 milliárd köbméterrel emelik a kínai exportot. A Bajkál-tó melletti Kovitka mező 2023 elején történő csatlakoztatása a Szibéria ereje hálózathoz jelentősen hozzájárul majd ehhez a növekedéshez.
2025-ben - abban az évben, amikor a vezeték eléri maximális kapacitását - több mint 61 milliárd köbméter orosz gázt szállítanak majd Kínába.
Az olaj- és gázpiaci kilátásokról beszélt Pletser Tamás az InfoRádió Aréna című műsorában: