A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) és a kartellen kívüli nagy olajtermelők informális szövetsége, az OPEC+ alig tíz perc alatt meghozta azt a döntését, hogy májusban napi 432 ezer hordóval növeli az olajtermelést.
Az OPEC+ országok tavaly júliusban megállapodtak abban, hogy havonta legalább 400 ezer hordóval növelik a termelésüket mindaddig, amíg el nem érik azt a napi 9,7 millió hordót, amennyivel 2020 májusában csökkentették termelési szintjüket. A csütörtöki döntés némileg meghaladta a tradicionálissá vált napi 400 ezer hordó termelésnövelést. A tavaly júliusi megállapodás része volt az is, hogy az OPEC+ országok havonta üléseznek, hogy megerősítsék a korábbi megállapodásukat és ha szükséges, változtassanak azon.
Az Oroszországra ukrajnai hadműveletei miatt kivetett szankciók nyomán több ország is kijelentette, hogy nem vásárol orosz olajat, és ellátási zavaroktól is tart a világ. Emiatt a korábbinál is magasabbra emelkedtek az olajárak, a nagy fogyasztók pedig egy ideje nyomás alatt tartották a nagy kitermelőket, hogy több olajat a piacra juttatva csökkentsék az árakat.
Oroszország a világ harmadik legnagyobb olajtermelője az USA és Szaúd-Arábia mögött, és a világ legnagyobb nyersolaj-exportőre a globális piacokon.
Röviddel 14.30 óra előtt az északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára 105,68 dollár volt, ami 5,75 dolláros, 5,16 százalékos csökkenés szerdához képest. Csütörtökön eddig 104,47 dollár és 110,99 dollár között mozgott a Brent ára.
A következő OPEC+ miniszteri találkozót május 5-én tartják.