eur:
410.9
usd:
392.19
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
A Sberbank Magyarország Váci úti bankfiókja 2022. február 28-án. A banknál a Magyar Nemzeti Bank (MNB) két bankszünnapot rendelt el a hitelintézet kérésére ettől a naptól. Ezen időszakban az ügyfelek bankkártyás tranzakciókat igen, ám számlaműveleteket nem tudnak indítani, számlájukra azonban érkezhet pénz.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi

Sberbank-csőd: mi lesz az önkormányzatok elúszott tartalékaival?

Közel másfél milliárd forintot csoportosított át a kormány az orosz Sberbank bedőlése miatt bajba került önkormányzatok megsegítésére. Az erről szóló rendelet már megjelent a Magyar Közlönyben. A részletekről a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnökével beszélgetünk.

Schmidt Jenő szerint nagyságrendileg száz alatt lehet azon önkormányzatok száma, amelyeknek minden számlájuk a Sberbanknál volt, és emiatt egyik napról a másikra teljesen lenullázódtak. Legfeljebb annyi pénzük maradt, ami valamelyik intézményük kézi pénztárkazettájában volt éppen, ami nagyon nagy „érvágás” – jegyezte meg.

A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke szerint a hétfői Magyar Közlönyben olvasható kormányrendelet, miszerint egyszeri – 1 472 200 000 forintos – átcsoportosítás történik a központi költségvetésből a helyzet enyhítésére, az elsősorban a nagyobb önkormányzatokat segítheti, ahol sokan dolgoznak, így a fizetéseket, de akár az állami támogatásokat is sberbankos számlán kezelték, élükön például Nagykanizsával. Schmidt Jenő ezt egy kezdeti lépésnek tekinti, szerinte a kormány kénytelen lesz az önkormányzatokat addig a szintig támogatni, amennyi működési pénzük volt a bedőlt bankban.

Az viszont már politikai döntés kérdése lesz, hogy vajon az elveszett fejlesztési pénzeiket, tartalékaikat kompenzálni fogja-e a magyar állam – tette hozzá az elnök, aki erre nem lát sok reményt. De csődbe nem fognak menni az érintett önkormányzatok, mert a kormány „fogni fogja a kezüket”, amíg nem kerülnek pótlásra azok a pénzek, amik kimondottan a mindennapi működésükhöz szükséges – ismételte meg.

Schmidt Jenő azzal kapcsolatban, hogy a fejlesztési pénzeket is kellene-e pótolni – személyesen, tehát nem mint a szövetség elnöke – úgy vélekedett: a Sberbank, de bármely más pénzintézet „bukását” valakinek látnia kell előre, és biztos is abban, hogy a felügyeleti szerv, vagyis a Magyar Nemzeti Bank ezzel tisztában is volt. Bár egyetértett azzal, hogy nem lehet különbséget tenni a magán- és közpénz között egy bank bedőlésénél, de utóbbi tekintetében

elvárt volna – a bankpánikot elkerülve – valamifajta kiértesítést az önkormányzatok számára,

hogy nagyon nagy a kitettség, próbálják meg máshol vezetni a számlát, az orosz–ukrán háború miatt nem jó lett a helyzet, embargóra készülhet az unió, stb. – sorolta Schmidt Jenő kiemelve, hogy Sberbank esetében nem egy „normál” bankcsődre került sor.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×