eur:
411.32
usd:
392.96
bux:
79551.8
2024. november 25. hétfő Katalin
A Mol által üzemeltetett INA-benzinkút az M7-es autópályánál, Zalakomár közelében. A horvát kormány mégsem módosította az INA olajtársaság - amelyben a Mol 47,26 százalékos tulajdoni hányadával a legnagyobb részvényes - privatizációjával kapcsolatos törvényt, a kabinet megvárja a részvényfelvásárlásokkal kapcsolatban indított, Szlovákiára, Magyarországra és Ciprusra is kiterjedő ügyészségi vizsgálat eredményét.
Nyitókép: MTI/Varga György

Új országban kezd hatalmas terjeszkedésbe a Mol, több kútja lesz ott, mint itthon

A Mol 610 millió dollár értékű szerződést írt alá 417 lengyelországi töltőállomás vásárlásáról a Grupa Lotos SA-val és a PKN Orlennel, aminek eredményeként a magyar cég a harmadik helyre léphet elő a lengyel üzemanyag-kiskereskedelmi piacon – jelentette be az olajipari társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.

A tranzakció részeként a Mol 185 magyar és szlovák töltőállomást ad el a PKN Orlennek, 259 millió dollár értékben.

Az ügylet a PKN Orlen és a Lotos fúziójának Európai Bizottság általi engedélyezésétől függ.

A felek megállapodtak a megvásárolt hálózat üzemanyag-ellátásáról is.

A lengyelországi tranzakcióval a Mol a tizedik országba lép be kiskereskedelmi üzletágával, portfólióját 1943-ról 2390 töltőállomásra növeli

– tették hozzá a bejelentésben.

A megállapodás lezárását követően a Mol a lengyel üzemanyag-kiskereskedelmi piac meghatározó szereplőjévé válik, az ottani töltőállomásainak száma meghaladja a magyarországit. Még úgy is, hogy a Mol megvásárolja a belföldi Lukoil-töltőállomásokat működtető Normbenz Magyarország Kft.-t.

A Mol tájékoztatása szerint a vállalat 5 márkanév alatt működteti töltőállomásait a régióban, ebbe beletartozik a nemrégiben megvásárolt 120 OMV Slovenija, valamint Szlovákiában és Magyarországon a 95 új Lukoil töltőállomás is. Ezek a tranzakciók versenyhatósági jóváhagyás alatt vannak.

A lengyel akvizícióval a Mol regionális jelenléte sokszínűbbé válik, a lengyel piac pedig újabb szereplővel gazdagodik - közölték.

A közlemény szerint Lengyelország erős gazdasági kilátásokkal és jelentős gépjárműállománnyal, valamint a régióban nagy piaci potenciállal, 23 millió tonna éves üzemanyag-fogyasztással és középtávon 1-2 százalékos növekedési várakozásokkal bír. A tranzakció részeként a Mol nemcsak töltőállomás-hálózatot szerezhet, de adott a lehetőség a további organikus növekedésre, valamint a nem üzemanyag-értékesítés bővítésére.

A közleményben Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója hangsúlyozta: a Mol számára ez a megállapodás jelentős lépés azon a stratégiai átalakulási úton, amelyet 2016-ban kezdtek el, és felgyorsítottak a vállalat tavaly frissített stratégiájával. Az azerbajdzsáni ACG olajmezőben lévő részesedés megszerzése, az új magyarországi poliol-üzem építése és a Lengyelországba való belépés fontos mérföldkövek a célok megvalósításához vezető úton.

Az akvizíció révén a Mol belép Kelet-Közép-Európa legnagyobb piacára, és mintegy 40 millió potenciális ügyfelet érhet el termékeivel és szolgáltatásaival.

Hernádi Zsolt közös célként említette a kelet-közép-európai régió energiaellátásának biztosítását, és jelezte, hogy az észak-déli energiafolyosó ezzel a megállapodással tovább erősödik.

Daniel Obajtek, a PKN Orlen igazgatótanácsának elnöke a közleményben kifejtette: prioritás volt számukra, hogy az összeolvadást a lehető legnagyobb előnyökkel zárják le, és ezt el is érték. A kiskereskedelmi területen olyan eszközcserében állapodtak meg a magyar partnerrel, amely a szlovákiai kiskereskedelmi lánc erősítésével közvetlenül előremozdítja földrajzi terjeszkedési terveiket, ahogy a teljesen új, a magyarországi piacra való belépés is.

Korábbi sajtóhírek szerint a Lotos benzinkútjai egy részének eladása azzal függ össze, hogy a céget átveszi a PKN Orlen üzemanyag- és energiaszolgáltató. Az átvétel engedélyezését az Európai Bizottság a többi között ahhoz a feltételhez kötötte, hogy eladják a Lotos töltőállomásainak 80 százalékát, valamint 30 százalékos részesedést is a cég gdanski olajfinomítójában. Az olajfinomítóban való részesedést a szaúdi Saudi Aramco vásárolja meg.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×