eur:
411.21
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Pexels
Nyitókép: Pexels

Erős átlagbéremelés jön, de van egy jövedelemsáv, ahol kevesebbel kell beérni

Az idei reálkereset-növekedés a duplája lehet a tavalyi 4 százaléknak az erős infláció ellenére is, viszont helyenként 0 százalékos béremelési ajánlat is elképzelhető. Palkovics Imre és Székely Tamás szakszervezeti vezetőket kérdeztük.

Nagy különbségek lesznek az idei bérmegállapodásoknál. A 0 százalékos ajánlattól a megkötött 27 százalékos bérfejlesztésig minden megtalálható – mondta Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke érdeklődésünkre.

A szakszervezeti vezető a középértéket két számjegyűre tette, és hozzáfűzte, hogy optimista becslések alapján 14–18 százalék körül lehet, ami azt jelenti, hogy a magas infláció mellett is tíz százalék körüli reálbérnövekedést prognosztizálnak.

„Ez a 2021-es 4 százalék körüli reálkereset-növekedésnek nemzetgazdasági szinten nagyjából a duplája”

– szögezte le Palkovics Imre.

Székely Tamás, a Magyar Szakszervezeti Szövetség alelnöke is átlagosan két számjegyű béremelést vár.

„Az látszik, hogy a minimálbér és a garantált bérminimum húszszázalékos emelése, főleg a 260 ezer forintos garantált bérminimumnál bérösszecsúszást okozhat, ebből adódhat az, hogy azoknak a munkáltatóknak, akiknek ebben a bérsávban sok munkavállalójuk van, nagyon meg kell tolniuk az idén a béreket” – mondta Székely Tamás.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy erős munkaerőpiaci hatás is érzékelhető, vagyis

nagy elvándorlást okozhat, ha nem emelkedik a bér nagyobb mértékben.

Székely Tamás szerint, ahol erős a szakszervezet, ott inkább valószínűsíthető a magasabb béremelés.

A világjárvány megfordította a korábbi trendet – mondta Székely Tamás –, a sok ágazatban tapasztalható létszámleépítés miatt inkább a munkáltatók diktáltak a munkaerőpiacon az elmúlt két évben, most viszont bizonyos területeken munkaerőhiány alakult ki, így magasabb béremelésre van szükség.

Palkovics Imre elmondta, hogy mely területek munkavállalói lehetnek az idei bérmegállapodások vesztesei.

Azoknál a cégeknél, amelyeknél éppen csak talpon tudtak maradni a koronavírus-járvány okozta válságban, a munkavállalók nem találtak új munkahelyet, valamiért nem akartak váltani, ott elképzelhető, hogy magas béremelések nem lesznek. De ezek a cégek úgy tudják megőrizni versenyképességüket, ha több tőkét vonnak be vagy megtartják a jó szakembereket – értékelte a helyzetet Palkovics Imre.

A két minimálbér közötti juttatással rendelkező munkavállalóknál számít kisebb mértékű béremelésre a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×