eur:
393.12
usd:
367.3
bux:
65939.26
2024. április 24. szerda György
Hungarian coat of arms in the new 10000 forint banknote
Nyitókép: dobok/Getty Images

Szakértő: a forint is komolyan megsínyli, ha az MNB nem emel bátrabban

A vártnál magasabb októberi inflációs adat hatására mínusz 4,7 százalékra esett vissza az alapkamat és az infláció különbsége, ilyen alacsony értékre legalább húsz éve nem volt példa. A reálkamat fontos sérülékenységi tényező a forint szempontjából, vagyis a rekordalacsony érték egyben a magyar deviza kilátásai szempontjából is rossz hír – mondta az InfoRádióban a Portfolio elemzője.

Amikor egy külföldi befektető a magyar piacon a forinttal akar kereskedni, számára nem az alapkamat, hanem a reálkamat az, ami az elsődlegesen fontos tényező, vagyis az alapkamat és az infláció különbsége – magyarázta az InfoRádióban Beke Károly, a Portfolio munkatársa.

A fentieket a Magyar Nemzeti Bank úgy képes befolyásolni, ha nagyobb mértékben emeli az alapkamatot, mint ahogyan az infláció növekszik. Jelen helyzetben Magyarországon azonban pont ellenkezője tapasztalható: a reálkamat folyamatosan csökken, gyakorlatilag most már (legalább) húszéves mélypontra esve. A Portfolio 2001-ig vizsgálta az adatokat – jegyezte meg Beke Károly –, addig nem volt példa hasonlóan alacsony reálkamatra. Sőt, azt is elképzelhetőnek tartja, hogy ez egy történelmi mélypont, hiszen bár a 90-es években volt kétszámjegyű infláció Magyarországon, de ahhoz mérten akkor az alapkamat is magas volt.

Miután pedig a reálkamat fontos sérülékenységi tényező a forint szempontjából, a rekord alacsony érték nagyban rontja a hazai fizetőeszköz vonzerejét a külföldi befektetők szemében.

Tehát az, hogy hogy ismét történelmi mélypontját közelíti a magyar deviza és 365 közelében van az euróval szemben, részben az alacsony reálkamatnak köszönhető

– fejtette ki Beke Károly.

A szakember a jegybank mozgásterét illetően emlékeztetett, késő tavasz óta, mióta az MNB kamatemelésben kezdett gondolkodni, 120 bázisponttal emelkedett az alapkamat, mindeközben 1,4 százalékkal lett magasabb az infláció. A Portfolio munkatársa szerint ezért volt különösen „fájdalmas” a most kedden megjelent októberi adat, ami a szeptemberi 5,5 százalékos infláció után 6,5 százalékot jelezett, amivel gyakorlatilag

eltűnt az elmúlt hónapok kamatemelésének a pozitív hatása a reálkamatból,

és már rosszabb is a helyzet, mint május–júniusban. Beke Károly emlékeztetett, hogy a legközelebb jövő kedden ülésező monetáris tanács elnöke, Virág Barnabás októberben arra tett utalást, hogy legközelebb talán decemberben vizsgálhatják felül a kamatemelések havi ütemét, addig marad a 15 bázispontos szigorítási lépés.

A Portfoliónál viszont úgy vélik, egy 15 bázispontos emelés jövő kedden komoly csalódás lenne a piac szempontjából, főként azután, hogy az elmúlt hetekben a lengyel és a cseh jegybankok is jelentős kamatemelést hajtottak végre. Legutóbb a múlt héten, amikor előbbiek 75, utóbbiak 125 bázisponttal növelték meg az alapkamatot, amivel a forint relatív pozíciója is romlott: a cseh korona kamatoldalról például vonzóbb, mint a magyar fizetőeszköz, de lassan a lengyel zlotyval is ez lesz a helyzet.

Beke Károly szerint tehát, ha továbbra is a visszafogott kamatemelési tempónál marad az MNB, az könnyen további forintgyengülést hozhat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Kína javára végzett kémtevékenység gyanújával vettek őrizetbe egy embert a karlsruhei szövetségi főügyész utasítására. Az eset különbözik a korábbi háromtól, ezúttal ugyanis egy parlamenti párt európai parlamenti képviselőjének legközelebbi munkatársáról van szó. Kína berlini nagykövetsége visszautasította a vádakat.

A lengyel álláspont egyértelmű: Oroszországnak stratégiai vereséget kell szenvednie Ukrajnában - szakértők az Arénában

A lengyelországi önkormányzati választások után mindkét politikai oldal győztesnek vallhatja magát – derült ki az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Mitrovits Miklós történész és Dobrowiecki Péter, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője, két Lengyelország-szakértő volt a vendége. A beszélgetésben szó esett Donald Tusk Európa-politikájáról és Jaroslaw Kaczynski utódlásának kérdéséről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Hangulatjavulással indult a hét a tőzsdéken, tegnap világszerte felpattantak a tőzsdék a korábbi hetekben tapasztalt esés után. A momentum a mai nap kitartott, Ázsiában nagyrészt emelkedtek a vezető részvényindex és Európában is határozott emelkedést lehet látni, valamint az USA-ban is folytatódott az erősödés. Közben felpörögtek az események mind makrogazdasági, mind gyorsjelentési fronton: itthon az MNB kamatdöntést tartott, és a nap folyamán sorban érkeztek a BMI adatok Európából és az Egyesült Államokból; közben a befektetők a vállalati gyorsjelentésekre figyelnek, a Spotify árfolyama például nagyot ugrott a vártnál jobb eredmények után, de a zárás után érkezik majd a Tesla is, amelyről még a jelentést megelőzően technikai elemzést készítettünk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×