eur:
395
usd:
370.83
bux:
65362.97
2024. április 19. péntek Emma
Az uniós elvárásoknak megfelelő tyúkketrecek egy abonyi baromfigazdaságban. Az Európai Bizottság január 26-án felszólított 13 uniós tagországot, köztük Magyarországot, hogy tegyen lépéseket az uniós állatjóléti előírások végrehajtásában tapasztalható hiányosságok felszámolására, azaz tiltsa be a hagyományos ketreces tojótyúktartást. A 2012. január 1-jén hatályba lépett uniós irányelvnek megfelelően a tojótyúkok kizárólag fészkelőhellyel, kapirgálótérrel és ülőrúddal felszerelt feljavított ketrecekben tarthatók, s minden egyes tojónak 750 cm2 területet kell biztosítani. A tagállamoknak tizenkét év állt a rendelkezésére a hagyományos tyúkketrecek felszámolására.
Nyitókép: MTI/Mészáros János

A negyedik hullám felemészti a tavaszi meglepetést

Továbbra is 7 százalék körüli gazdasági növekedést vár erre az évre legfrissebb negyedéves előrejelzésében a GKI Gazdaságkutató.

A korábban gondoltnál gyorsabb második negyedévi növekedést a járvány negyedik hulláma ellentételezi – jegyezte meg a kutatóintézet.

Az első félévi növekedésben fontos szerepet játszott az exporttöbblet számottevő emelkedése, a második fél évben várhatóan a fogyasztás és a beruházás szerepe fog növekedni. 2022-ben – mivel az idén már a 2019. évi szint felett teljesít a magyar gazdaság – a növekedés 5 százalék körülire lassul. Jövőre a várhatóan kiugróan növekvő turisztikai ágazat kivételével szinte minden ágazat bővülése visszafogottabb lesz, különösen az iparé és az építőiparé. Ugyanakkor ez a fékeződés a várakozások szerint az egész EU-ra jellemző lesz, miközben

a magyar dinamika a régió élmezőnyébe tartozhat

– vélekednek a GKI elemzői.

A lakossági fogyasztás szintje idén eléri a 2019. évit. 2022-ben a minimálbér, a reáljövedelem és a fogyasztás érezhető gyorsulása várható. Az idén a fogyasztás 3,5, jövőre 4,5 százalékos bővülése várható a GKI szakértői szerint.

A foglalkoztatottak száma a tavalyi éves átlagban 1,2 százalékos visszaesés után az idén 1 százalékkal, jövőre 0,5 százalékkal emelkedik. A munkanélküliség a 2019. évi 3,4 százalékról 2020-ban 4,3 százalékra emelkedett, 2021–22-ben 4,1, illetve 4 százalék körüli átlag várható. Egyes szakmákban már ismét munkaerőhiány tapasztalható – tették hozzá.

Az állóeszköz-felhalmozás szintje csak 2022-ben fogja meghaladni a 2019. évit. A beruházási ráta továbbra is magas, 27-27,5 százalék körüli.

Negyedéves prognózisában a GKI kitér arra, hogy

a jegybank kamatemelési ciklusa megállította a forint vészes gyengülését, a tavalyinál éves átlagban is erősebb forintot azonban – többek között az alapkamat-emelési ütem szeptemberi lefékezése miatt – feltehetőleg nem sikerül elérni.

Az euró a tavalyi 351 forint után idén 355 forintot, jövőre inkább kissé még többet, 357 forintot érhet.

Az infláció idén

  • éves átlagban 4,7 százalékos,
  • az év végén és 2022 első hónapjaiban legalább 5 százalék körül alakul,
  • 2022 átlagában 4 százalék lehet.

A GKI elemzői úgy látják, hogy az év végi alapkamat további havi 15 bázispontos emelések esetén 2021 végére 2,1 százalék lesz, ami 2022 végére, a nemzetközi tendenciák függvényében elérheti, sőt meghaladhatja a 3 százalékot.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Izrael megtámadta Iránt - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Izrael megtámadta Iránt - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Péntekre virradóra megtörtént Izrael válaszcsapása Irán ellen, ennek hatására komoly esést láthattunk az Ázsiai piacokon, és kilőttek a nemesfémek, valamint az olaj is. Ezt követően az európai és amerikai tőzsdéken ugyan a kezdeti aggodalmakat követően nagyobb esés volt várható, a nyitásra azonban jelentősen javult a hangulat. Alapvetően az egész héten rossz hangulat uralkodik a világ tőzsdéin, az izraeli válaszcsapást már beárazták egy bizonyos mértékig a piacok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×