eur:
406.15
usd:
357.14
bux:
92938.83
2025. április 25. péntek Márk
Nyitókép: Pixabay

Adózói életutakat épít a NAV

Már 7,5 petabyte-nyi adatvagyonnal dolgozik az adóhatóság, kiderült, hogy mire kíváncsi.

Kulcskérdés az áfa-visszaélések visszaszorítása – mondta a Haszon magazinnak Sors László, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vezetője, az interjúból a Portfolio is közölt részleteket. Kiemelte, a klasszikus módszerekkel büntetlenül nem lehet már áfát csalni. Az adópolitika és a NAV célkeresztjében is az van, hogy a versenyelőnyt azoknak a vállalkozásoknak biztosítsa, amelyek betartják a jogszabályokat, amelyek pedig nem, azokat a kockázatok feltárása után hatósági eszközökkel, minél gyorsabban ki kell iktatni a piacról – tette hozzá.

Az államtitkár kifejtette, már elképesztő méretű, összesen

mintegy 7,5 petabyte-nyi adatvagyon áll a AV rendelkezésére.

Ide tartoznak az online pénztárgép-rendszer, az EKÁER, az Online Számla rendszer, a különböző kifizetői adatszolgáltatások, valamint az adóbevallások adatai mellett a nemzetközi információk.

Az adathalmazból – mesterséges intelligenciát is igénybe véve – nyerik ki azokat a mintákat, amelyek nemcsak az ellenőrzést segítik, hanem bemérik a különböző adózói attitűdöket is. Ebből lehet megállapítani, hogy ki jelent valódi kockázatot, ki az, aki csak tévedésből hibázik és ki az, akit támogatni kell a szabálykövetésben.

Sors László az interjúban arról is beszélt, hogy először csalási típusú mintákkal kezdtek, most pedig adózói életutakat építenek, vagyis tudják, hogy melyik adózót mikor és hogyan kell megszólítani.

Mint mondta, alapvetően három dologra vagyunk kíváncsiak:

  • megvalósult-e az értékesítés, a szolgáltatás,
  • arról kiállította-e az eladó a bizonylatot és
  • milyen utat jár be a pénz.

A rendszer január 1-jén kiteljesedik azzal, hogy minden számla adata valós időben látható.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Salát Gergely: vámháború, gazdasági átalakulás és a kínai–amerikai rivalizálás kulisszatitkai

Az amerikai–kínai vámháború hátteréről, lehetséges hatásairól, a kínaiak várható reakcióiról, az ottani gazdaság szükséges szerkezeti átalakításáról, 400 millió „másodrendű” állampolgárról és Oroszország szerepéről is beszélt Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa az InfoRádió Aréna című műsorában.
VIDEÓ
30 éve nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?

30 éve nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?

A mai adás első részében az OTP mai közgyűlésének bejelentéseiről volt szó, köztük Csányi Péter, Csányi Sándor fiának vezérigazgatói kinevezéséről. A témában vendégünk volt Nagy Viktor, a Portfolio Részvény rovatának vezető elemzője. Az adás második részében arról a súlyos demográfiai válságról volt szó, ami a KSH ma publikált születésszám adataiból, és az elmúlt pár év népszaporulati trendjeiből látszik. Kapitány Balázs demográfus volt a vendégünk. Az adás harmadik részében Ferenc pápa holnapi temetését és a hamarosan megkezdődő bíborosi konklávé lehetséges dilemmáit elemeztük Török Csaba teológussal, az esztergomi bazilika plébánosával.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. április 25. 13:58
×
×
×
×