eur:
413.96
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Pixabay

Adózói életutakat épít a NAV

Már 7,5 petabyte-nyi adatvagyonnal dolgozik az adóhatóság, kiderült, hogy mire kíváncsi.

Kulcskérdés az áfa-visszaélések visszaszorítása – mondta a Haszon magazinnak Sors László, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vezetője, az interjúból a Portfolio is közölt részleteket. Kiemelte, a klasszikus módszerekkel büntetlenül nem lehet már áfát csalni. Az adópolitika és a NAV célkeresztjében is az van, hogy a versenyelőnyt azoknak a vállalkozásoknak biztosítsa, amelyek betartják a jogszabályokat, amelyek pedig nem, azokat a kockázatok feltárása után hatósági eszközökkel, minél gyorsabban ki kell iktatni a piacról – tette hozzá.

Az államtitkár kifejtette, már elképesztő méretű, összesen

mintegy 7,5 petabyte-nyi adatvagyon áll a AV rendelkezésére.

Ide tartoznak az online pénztárgép-rendszer, az EKÁER, az Online Számla rendszer, a különböző kifizetői adatszolgáltatások, valamint az adóbevallások adatai mellett a nemzetközi információk.

Az adathalmazból – mesterséges intelligenciát is igénybe véve – nyerik ki azokat a mintákat, amelyek nemcsak az ellenőrzést segítik, hanem bemérik a különböző adózói attitűdöket is. Ebből lehet megállapítani, hogy ki jelent valódi kockázatot, ki az, aki csak tévedésből hibázik és ki az, akit támogatni kell a szabálykövetésben.

Sors László az interjúban arról is beszélt, hogy először csalási típusú mintákkal kezdtek, most pedig adózói életutakat építenek, vagyis tudják, hogy melyik adózót mikor és hogyan kell megszólítani.

Mint mondta, alapvetően három dologra vagyunk kíváncsiak:

  • megvalósult-e az értékesítés, a szolgáltatás,
  • arról kiállította-e az eladó a bizonylatot és
  • milyen utat jár be a pénz.

A rendszer január 1-jén kiteljesedik azzal, hogy minden számla adata valós időben látható.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×