eur:
392.88
usd:
366.44
bux:
66129.26
2024. április 26. péntek Ervin
Nyitókép: Pixabay

KSH: közel 9 százalékkal nőtt az állami szektor költségvetése

Tavalyelőtthöz képest a bevétel és a kiadás is hasonló mértékben emelkedett 2019-ben.

A kormányzati szektor hiánya 2019-ben a nemzeti számlák második előzetes adatai alapján 985 milliárd forint, a GDP 2,1 százaléka volt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal hétfőn.

Az adatokat a KSH a túlzotthiány-eljárásról (Excessive Deficit Procedure - EDP) szóló jogszabály alapján, a nemzeti számlák európai rendszerében (ESA 2010) foglalt módszertani előírásoknak megfelelően jelentette az EU statisztikai hivatalának, az Eurostatnak.

Az ESA 2010 módszertani előírásai alapján összeállított adatok szerint a kormányzati szektor bevétele 2019-ben 20 679 milliárd, kiadása 21 664 milliárd forintot tett ki,

2018-hoz képest a bevételek 8,9, a kiadások 8,8 százalékkal növekedtek.

Az áprilisban kiadott első EDP-jelentéshez képest a tavalyi hiány 958 milliárd forintról, 27 milliárd forinttal, GDP-arányosan 0,1 százalékponttal nőtt. A bevételek 20 588 milliárd forintról, 91 milliárd forinttal, a kiadások 21 546 milliárd forintról, 118 milliárd forinttal emelkedtek. Az előző évihez viszonyítva a bevételek növekedése 0,5 százalékponttal, a kiadásoké 0,6 százalékponttal nagyobb volt.

A jelentéshez mellékelt idei prógnózis 3704 milliárd forintos ESA 2010-es módszertan szerint számolt deficittel számol, amely a GDP arányában 8,0 százalékos hiánynak felel meg. A számításhoz alkalmazott nominális GDP 2,4 százalékkal alacsonyabb a tavalyinál.

Az idei előrejelzés az önkormányzatok 55,9 milliárd forintos többletével és a társadalombiztosítási alapok 674,3 milliárd forintos hiányával számol a központi kormányzat 3085,8 milliárd forint deficitje mellett. A tervezett adatok szerint GDP-arányos államadósság a tavalyi 65,4 százalékról 78,4 százalékra emelkedik, ami 36 346 milliárd forintnak felel meg.

Címlapról ajánljuk
Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Nagyjából a Magyar Nemzeti Bank várakozásainak megfelelő adatokat vár idén a magyar gazdaságtól Isépy Tamás, a Századvég makrogazdasági üzletágvezetője és Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője. Úgy vélik, az elmúlt időszak gazdasági válságainak egyik legfőbb tapasztalata, hogy sokkal több váratlan helyzetre kell felkészülnie a világnak.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
Paks II.-vezér: változhat a kulcsrakész ár, a kínaiak is megjelenhetnek a beruházás körül

Paks II.-vezér: változhat a kulcsrakész ár, a kínaiak is megjelenhetnek a beruházás körül

A 12,5 milliárd eurós kulcsrakész ár "továbbra is érvényben van" az orosz fővállalkozóval, de "ha a nyugat-európai atomerőmű építkezésekre nézek, akkor a tervezett költségeket még soha, sehol nem tudták tartani, ezért felelőtlenség lenne most többet mondanom" – jelentette ki a Portfolio-nak adott exkluzív nagyinterjúban Jákli Gergely. A Paks II. Zrt. vezérigazgatója utalt rá, hogy a paksihoz hasonlóan a legtöbb erőmű építés "ilyen kulcsrakész szerződésben valósul meg, ennek ellenére folyamatosan drágulnak"; igaz hozzátette: "a Paks II. esetében nem kapkodnék, nem spekulálnék erre". Elárulta: "folyamatban van a kivitelezési szerződés egyes pontjainak a felülvizsgálata és módosítása", és konstruktívak a tárgyalások az oroszokkal, akárcsak az Európai Bizottsággal; munkaszervezési és egyéb tapasztalatok miatt pedig akár a kínaiak is megjelenhetnek a projekt körül. Azt vázolta: "rövid távon megoldódhat" az irányítástechnika körüli, a német kormány blokkolásából adódó helyzet, és leszögezte: se a projektet, se az orosz hitelszerződést nem szankcionálja semmi, illetve az orosz fővállalkozó is ki tudja fizetni a beszállítókat. Hangsúlyozta: a Paks I.-nél nem történt semmilyen elmozdulás a mellette kiásott új gödör miatt, és a megépített résfal csökkenti ennek a jövőbeli kockázatát. A Duna vízhozamával és a hűtővízzel kapcsolatos aggodalmakat műszakilag kezelhetőnek mondta, a Paks I. és Paks II. párhuzamos működésének brüsszeli engedélyezése kapcsán pedig bizakodását érzékeltette. Azt is rögzítette: "lesz első betonöntés év végéig", és a két új blokk "a 2030-as évek elején" már termelni fog. A minapi interjú során Paks II. gigantikus gödrében is jártunk, ahol óriási gépeket láttunk, a megörökített fényképeket ebben a különleges képgalériában mutatjuk be.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×