eur:
402.54
usd:
372.92
bux:
89210.91
2025. április 1. kedd Hugó
Nyitókép: Pixabay.com

Áremeléssel kompenzált az ipar

Az ipari termelői árak 3,4 százalékkal haladták meg a tavaly júliusiakat - jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az egyes ágazatokban az árváltozásokat jelentősen befolyásolta a gazdasági válság miatti leállások hatása, az árfolyam-ingadozás és a nyersanyagárak kilengése is.

Júliusban a belföldi értékesítésben kismértékben változtak, 0,2 százalékkal csökkentek az ipari termelői árak 2019 júliusához képest - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal friss jelentéséből. Ezen belül a a 63 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 1,8 százalékkal emelkedtek a termelői árak, a 32 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 4,7 százalékkal csökkentek. A koronavírus miatti gazdasági válság, és a megváltozott gazdasági folyamatok, árfolyam-, és nyersanyagár változások árbefolyásoló hatására a KSH külön is felhívta a figyelmet. Az MTI pedig azt emelte ki, hogy a belföldi termelői árak április óta - vagyis amikor nagyjából harmadával zuhant az ipar teljesítménye - alacsonyabbak az egy évvel korábbiaknál. Az előző hónaphoz képest júliusban, épp úgy, mint júniusban 0,8 százalékkal emelkedtek a belföldi ipari termelői árak.

A feldolgozóipar átlagos termelői áremelését jóval meghaladó, 5,2 százalékos éves drágulást mért júliusban a KSH az élelmiszeriparban, 5,5 százalékost a járműiparban és 4,8 százalékost a villamos berendezések gyártásában. A gumiiparban 4,4 százalékkal, a számítástechnikai gyártóknál 3,2 százalékkal, a gyógyszeriparban 1,0 százalékkal emelkedtek az árak a bázisidőszakhoz képest. A vegyiparban 4,0 százalékkal, a kőolajfinomításban - nem függetlenül az olajpiac korábbi összeomlásától - 13,5 százalékkal estek a termelői árak egy év alatt.

A fogyasztási cikkek termelői ára átlagosan 5,1 százalékkal, a beruházási javaké 5,6 százalékkal volt magasabb a tavaly júliusinál.

Az ipari exportértékesítési árak 5,3 százalékkal magasabbak voltak, ezen belül a közel 95 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparéi 6,0 százalékkal nőttek, míg a 4,9 százalékos súlyú energiaipar árai 9,5 százalékkal csökkentek a KSH mérése szerint.

A feldolgozóipari exportárak forintban mért 6,0 százalékos emelkedésében az MTI szerint szerepet játszott az is, hogy júliusban az euróval szemben 7,92 százalékkal, a dollárhoz viszonyítva 5,74 százalékkal gyengébb volt a forint árfolyama, mint egy évvel azelőtt.

A járműipar exportárai 7,8 százalékkal, a gépgyártásé 7,6 százalékos, a villamosberendezések gyártásában pedig 6,5 százalékos áremelkedést mért éves összevetésben a KSH, de a számítástechnikai exportárak csak 2,5 százalékkal nőttek. Az élelmiszerek exportára 8,5 százalékkal, a gyógyszereké 4,2 százalékkal emelkedett.

Az év első hét hónapjában a belföldi értékesítés árai 0,5, az exportértékesítéséi 4,9 százalékkal nőttek a 2019. január-júliusához képest, így az ipari termelői árak összességében 3,4 százalékkal voltak magasabbak.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Száj- és körömfájás: az állatorvos szerint a vakcinázott és a betegségen áteső állatok is időzített bombák

Száj- és körömfájás: az állatorvos szerint a vakcinázott és a betegségen áteső állatok is időzített bombák

Csak akkor érhető el a teljes mentesség, ha már nem lesz egyetlenegy beteg vagy vakcinázott állat sem az országban – mondta az InfoRádióban Csivincsik Ágnes. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem tudományos főmunkatársa hozzátette: ma már nem olyan jó a szarvasmarhák ellenálló képessége, mint a hetvenes években, az újszülöttek pedig még érzékenyebbek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×