eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Küszöbön a kedvező fordulat a munkaerőpiacon

Júniusban tovább lassult az álláskeresők számának a növekedése, a következő hónapokban akár már csökkenhet is a munkanélküliség.

A koronavírus-járvány időszakában több mint 100 ezer fővel növekedett az álláskeresők száma Magyarországon, így májusra már 363 ezer főt számlált a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) adatbázisa, ami 7,8 százalékos munkanélküliségnek felelt meg. Májusban egy hónap alatt 32 ezren regisztráltak a hivatalnál, ami érdemi csökkenést jelent az áprilisi 50 ezer fős növekedéshez képest, de továbbra is azt jelezte, hogy a koronavírus-járvány időszakában a mély gazdasági válság közepette számos vállalat válik meg a dolgozóktól – írja a Portfolio.

Június közepén 376 ezer álláskereső volt a foglalkoztatási szolgálat adatbázisában, ami 13 ezer fős növekedés egy hónap alatt, az álláskeresők aránya meghaladta a 8 százalékot a hónapban. A június közepi volt az első hét, amikor már nem emelkedett az álláskeresők száma a koronavírus-járvány kirobbanása óta. Az álláskeresők emelkedésének lassulása mögött az áll, hogy egyre több vállalat tudja igénybe venni a kormány bértámogatási programjait, miközben a gazdaság is lassan kezd talpra állni.

A februári 264 ezer főről júniusra 376 ezerre nőtt a regisztrált álláskeresők száma, ami több mint 110 ezer fős növekedés. Ez azonban nem azt jelenti, hogy "csak" 110 ezren veszítették el a munkájukat a válság során.

A leépítési hullám a koronavírus-válság során minden korcsoportot jelentősen érintett.

Leginkább az 55 évnél fiatalabb, de 24 évnél idősebbek körében nőtt meg a munkanélküliség. A magasabb végzettség a válságok során jobban védi a dolgozókat, vagyis tőlük nehezebben válnak meg a munkáltatók. A jelenlegi helyzetben ez a hatás felerősödhetett, hiszen a magasabb végzettség jobbára szellemi munkával jár együtt, amely home office-ban is folytatható volt az esetek egy részében, míg az alacsonyabb képzettség általában fizikai munkával jár együtt, és nagyon sok gyárban átmenetileg leállt a termelés a korlátozások időszakában.

Az elbocsátások leginkább a legsúlyosabban érintett ágazatot, a vendéglátást érintették, de a szolgáltató szektor is érdemi leépítéseket hajtott vére az elmúlt hónapokban. A gyárleállások miatt az iparban foglalkoztatottak száma is csökkent, ellenálló volt azonban a mezőgazdaság, valamint a szállítás-raktározás ágazat.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×